Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 21 czerwca 2012 r., sygn. II SA/Ke 357/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dorota Pędziwilk-Moskal (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Renata Detka, Sędzia WSA Sylwester Miziołek, Protokolant Starszy sekretarz sądowy Urszula Opara, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 21 czerwca 2012r. sprawy ze skargi Z.G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] znak: [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do chwili uprawomocnienia się wyroku.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] znak: [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy - w całości - decyzję z dnia [...] znak: [...], wydaną z upoważnienia Wójta Gminy P. o odmowie przyznania Z. G. prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką na matką S. G..

Przedmiotowe rozstrzygnięcie zapadło w następującym stanie faktycznym

i prawnym:

Pismem z dnia 16.11.2011r. Z. G. zwróciła się do organu I instancji o przyznanie jej świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad matką - S. G.. W załączeniu przedstawiono m. in. orzeczenie Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w [...] z dnia [...], zaliczającego S. G. do znacznego stopnia niepełnosprawności oraz zaświadczenia z KRUS w [...], z którego wynika że wnioskodawczyni podlega ubezpieczeniu w KRUS w zakresie emerytalno-rentowym oraz wypadkowym, chorobowym i macierzyńskim jako rolnik.

Organ I instancji, odmawiając przyznania wnioskowanego świadczenia, wskazał na ograniczony zakres czynności wykonywanych przez wnioskodawczynię względem jej matki - wobec czego nie zachodzi konieczność rezygnacji przez Z. G. z pracy zarobkowej, czy też ograniczenia w jej wykonywaniu. Jak wynika bowiem z wizji z dnia 21.12.2011r. S. G. mieszka wraz z T. G. (która gotuje i sprząta) w odległości ok. 500 m od domu wnioskodawczyni, a u córki przebywa jedynie doraźnie w odwiedzinach. Z. G. wykonuje takie czynności jak pranie odzieży, zakup lekarstw i dowożenie matki do lekarza. W podstawie prawnej rozstrzygnięcia powołano art. 17, 20, 24, 47, 48 ust. 3 ustawy z dnia 28.11.2003r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2006r. nr 139, poz. 992 ze zm.), zwanej dalej ustawą.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00