Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 30 maja 2012 r., sygn. I SA/Wr 302/12
Dnia 30 maja 2012 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA - Henryka Łysikowska, Sędziowie: Sędzia WSA - Zbigniew Łoboda, Sędzia WSA - Jadwiga Danuta Mróz (sprawozdawca), Protokolant: Małgorzata Jakubiak, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 30 maja 2012 r. sprawy ze skargi K. S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie: orzeczenia o odpowiedzialności osoby trzeciej za zaległości spółki jawnej Sieńko & Sieńko w podatku akcyzowym za czerwiec 2006 roku oddala skargę.
Uzasadnienie
Przedmiotem zaskarżenia jest decyzja Dyrektora Izby Celnej we W.
z dnia [...] (nr [...]) utrzymująca w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w L. z dnia [...] (nr [...]) w przedmiocie przeniesienia na osoby trzecie: J. S., W. S. oraz stronę skarżącą K. S. odpowiedzialności za zaległości podatkowe spółki jawnej A w podatku akcyzowym za czerwiec 2006 r.
Ze stanu faktycznego sprawy wynika, że wspólnicy spółki jawnej A w dniu 6 marca 2009 r. zbyli na rzecz skarżącej zorganizowaną część tego przedsiębiorstwa. W dniu 1 lipca 2009 r. strona skarżąca zawiązała spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością B, do której wniosła nabytą część przedsiębiorstwa.
Decyzją z dnia [...] Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w O. określił zbywcy - spółce jawnej A zobowiązanie w podatku akcyzowym za czerwiec 2006 r. Decyzja była konsekwencją ustaleń poczynionych w postępowaniu, które wykazało, że spółka sprzedawała paliwa silnikowe oraz gaz pochodzące z nielegalnego źródła, od których nie zapłacono należnego podatku akcyzowego na żadnym etapie obrotu.
Zobowiązania te nie zostały przez spółkę wykonane i brak było możliwości wszczęcia postępowania egzekucyjnego z uwagi na rozwiązanie spółki i wykreślenie jej w dniu 14 stycznia 2011 r. z Krajowego Rejestru Sądowego.
Mając na uwadze powyższe organ pierwszej instancji, w oparciu o art. 115 oraz art. 112 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. z 2005 r., Dz.U. Nr 8, poz. 60 ze zm., dalej: O.p.), przeniósł odpowiedzialność za zaległości spółki na byłych wspólników spółki - J. S. i W. S. oraz na nabywcę zorganizowanej części przedsiębiorstwa - K. S. Organ podatkowy ustalił, że skarżąca (nabywca przedsiębiorstwa) nie wystąpiła przed dokonaniem transakcji o zaświadczenie o braku zaległości podatkowych po stronie zbywcy. Z tego względu organ uznał, że strona nie podjęła należytych działań, w celu ustalenia sytuacji prawnopodatkowej zbywcy. Nie zaistniała więc okoliczność, która zgodnie z art. 112 § 1 O.p. uwalniałaby ją od odpowiedzialności za zaległości podatkowe spółki.