Wyrok WSA w Warszawie z dnia 24 maja 2012 r., sygn. V SA/Wa 466/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA - Dorota Mydłowska, Sędzia WSA - Jarosław Stopczyński, Sędzia WSA - Joanna Zabłocka (spr.), Protokolant - ref. staż. Justyna Gadzialska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 maja 2012 r. sprawy ze skargi I. Sp. z o.o. w G. na decyzję Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z dnia [...] grudnia 2011 r., nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania pomocy finansowej w ramach działania "Grupy Producentów Rolnych" objętej Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013; oddala skargę
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia 30 listopada 2010 r. grupa producentów rolnych "A." Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zwróciła się do [...] Oddziału Regionalnego ARiMR w [...] o przyznanie płatności w ramach działania "Grupy Producentów Rolnych" objętej Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 (PROW 2007-2013).
W dniu 18 sierpnia 2011 r. Dyrektor [...] Oddziału Regionalnego ARiMR wydał decyzję nr [...], mocą której odmówił grupie producentów rolnych "A. Sp. z o.o." przyznania wnioskowanych środków finansowych. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia przytoczono ustalony w sprawie stan faktyczny oraz treść mających zastosowanie w sprawie przepisów prawa. Wskazano m.in., iż jednym z członków grupy producentów rolnych "A." Sp. z o.o. jest M.R., który prowadzi także działalność gospodarczą jako osoba fizyczna pod firmą A.M.R. W ocenie organu M.R. jest zatem zarówno członkiem przedmiotowej grupy producentów rolnych jak i przedsiębiorcą działającym w imieniu własnym. W toku postępowania administracyjnego organ administracyjny ustalił, iż w trzecim roku działalności Wnioskodawcy doszło do sprzedaży znacznej części produktów wyprodukowanych przez członków grupy producentów rolnych "A." Sp. z o.o. na rzecz M.R. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą A.M.R. W ocenie organu działalność ww. grupy producentów rolnych wskazuje na sztuczny i pozorny charakter stworzonych przez grupę warunków przyznania pomocy. Podkreślono, iż nabycie przez grupę produktów (ze względu na które grupa została utworzona) od swoich członków, a następnie odsprzedaż tych produktów jednemu ze swoich członków prowadzącemu przedsiębiorstwa jako osoba fizyczna od różnymi nazwami, stanowi pozorną działalność takiego podmiotu ukierunkowaną na spełnienie formalnych warunków niezbędnych do utworzenia grupy producentów rolnych na gruncie prawa krajowego.