Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 31 maja 2012 r., sygn. VI SA/Wa 438/12

Przepis art. 30 ust. 3 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2011 r. nr 127, poz. 721) upoważniający Wojewodę do stwierdzenia utraty przyznanego statusu pracy chronionej z powodu niespełnienia warunku określonego w art. 28 ust. 1 ustawy o rehabilitacji nie obejmuje weryfikacji zatrudnienia w aspekcie ustalenia "fikcyjności", pozorności zatrudnienia. Takie uprawnienia ma jedynie Zakład Ubezpieczeń Społecznych weryfiujący podleganie ubezpieczeniu społecznemu, a w zakresie treści stosunku prawnego lub prawa łączącego strony umowy, żądanie ustalenia, na podstawie art. 189 k.p.c., mogą zgłaszać strony umowy.

Teza urzędowa

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dorota Wdowiak (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Izabela Głowacka-Klimas Sędzia WSA Jolanta Królikowska-Przewłoka Protokolant ref. staż. Monika Piotrowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 maja 2012 r. sprawy ze skargi Prokuratora Okręgowego w [...] na decyzję Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia [...] grudnia 2011 r. nr [...] w przedmiocie utraty statusu zakładu pracy chronionej oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] grudnia 2011 r. [...] Minister Pracy i Polityki Społecznej uchylił decyzję Wojewody [...] z dnia [...] lipca 2011 r. nr [...] i przekazał sprawę organowi I instancji do ponownego rozpoznania.

Do wydania decyzji doszło w oparciu o następujące ustalenia faktyczne i wywody prawne:

Wojewoda [...] w decyzji z [...] lipca 2011 r. [...] stwierdził utratę, z dniem 1 stycznia 2001 r., statusu pracy chronionej, przyznanego pracodawcy E .Sp.z.o.o. z siedzibą w S. Wojewoda wskazał, iż w wyniku przeprowadzonego postępowania administracyjnego ustalone zostało, że w firmie E. Sp.z.o.o z siedzibą w S., na przestrzeni lat dochodziło do nieprawidłowości polegających na fikcyjnym zawyżeniu wskaźnika dotyczącego zatrudnienia w zakładzie osób niepełnosprawnych. Według ustaleń organu I instancji wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych, o którym mowa w art. 28 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o rehabilitacji nie został utrzymany na wymaganym przepisami poziomie 40 % począwszy od 1 stycznia 2001 r. W firmie posiadającej od 1 stycznia 1998 r. status zakładu pracy chronionej, na przestrzeni lat dochodziło do nieprawidłowości, polegającej na fikcyjnym zawyżaniu wskaźnika dotyczącego zatrudnienia w zakładzie osób niepełnosprawnych. Fikcyjność zatrudnienia polegała na tym, że sporządzane były dokumenty i odprowadzane składki tak, jak gdyby dane osoby pracowały, mimo, iż faktyczne nie świadczyły pracy. Dokumentacja nie odpowiadała stanowi faktycznemu, a zatrudnienie wskazanych pracowników miało charakter wyłącznie pozorny. Ustalono następujące wyniki:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00