Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 24 maja 2012 r., sygn. VI SA/Wa 251/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Czarnecki Sędziowie Sędzia WSA Pamela Kuraś-Dębecka (spr.) Sędzia WSA Halina Emilia Święcicka Protokolant st. sekr. sąd. Iwona Sumikowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 maja 2012 r. sprawy ze skargi L. F. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] grudnia 2011 r. nr [...] w przedmiocie odmowy udzielenia patentu na wynalazek pt. "Sposób przeróbki osadów ściekowych" oddala skargę

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] grudnia 2011 r. Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej, działając na podstawie art. 24 i art. 26 oraz na podstawie art. 245 ust. 1 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 z późn. zm. - p.w.p.), po ponownym rozpatrzeniu sprawy zgłoszenia wynalazku pt.: "Sposób przeróbki osadów ściekowych", nr P-[...], zgłoszonego do ochrony w dniu [...] kwietnia 2004 r. przez L. F. (skarżąca) na skutek wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy dotyczącej decyzji Urzędu Patentowego z dnia [...] lutego 2010 r. o odmowie udzielenia patentu na w/w wynalazek, utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.

Do wydania tej decyzji doszło w następującym stanie faktycznym i prawnym.

Podaniem z dnia [...] kwietnia 2004 r. L. F. wniosła o udzielenie patentu na wynalazek pt. "Sposób przeróbki osadów ściekowych".

Urząd Patentowy zawiadomieniem z dnia [...] grudnia 2009 r. poinformował Skarżącą o tym, że zgłoszenie nie spełnia wymogów art. 24 i 26 p.w.p. W uzasadnieniu swego stanowiska Urząd podał, że z opisu patentowego nr [...] znany jest sposób obróbki osadów ściekowych, polegający na zastosowaniu sił ścinających. Obróbka ta powoduje zwiększenie biokonwersji frakcji organicznej, pozwala na zwiększenie efektu odwodnienia osadu. Strona powinna zwrócić uwagę na informacje znane z dokumentu [...] (skrót). Organ stwierdził, że wobec powyższych informacji, sposób przeróbki osadów, wg projektu, jest rozwiązaniem wynikającym w sposób oczywisty ze znanego stanu techniki (art. 24 i 26 ustawy p.w.p.). Dobranie czasu rozdrabniania i szybkości obrotowej mieszania "do wytworzenia się jednolitej i trwałej mieszaniny w pełni zdyspergowanej o konsystencji płynnej", może być dokonane doświadczalnie, dla konkretnego układu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00