Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 17 maja 2012 r., sygn. III SA/Po 249/12

 

Dnia 17 maja 2012 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Walentyna Długaszewska Sędziowie WSA Barbara Koś ( spr.) WSA Małgorzata Górecka Protokolant: st. sekr. sąd. Katarzyna Skrocka - Nerka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 maja 2012 roku przy udziale sprawy ze skargi Spółki A w Z. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Poznaniu z dnia 10 listopada 2011 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu podatku akcyzowego I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w Poznaniu z dnia 21 grudnia 2010 r. Nr [...], II. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w Poznaniu na rzecz skarżącej Spółki kwotę [...],- ([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów sądowych, III. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 21 grudnia 2010 r. Naczelnik Urzędu Celnego w Poznaniu odmówił spółce A w Z. zwrotu podatku akcyzowego zapłaconego na terytorium kraju w związku z realizacją dostawy wewnątrzwspólnotowej ośmiu samochodów osobowych o oznaczonych numerach VIN w kwocie [...] zł. W uzasadnieniu podał, że w myśl art. 107 ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym zwrot podatku akcyzowego przysługuje podmiotowi, który nabył prawo rozporządzania samochodem osobowym jak właściciel, i który dokonuje dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym samochodu osobowego, od którego akcyza została zapłacona na terytorium kraju. Ze zgromadzonego w trakcie prowadzenia postępowania podatkowego, materiału dowodowego wynika, że przedmiotowe samochody osobowe przed dokonaniem dostawy wewnątrzwspólnotowej zostały zarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju, zatem stronie nie przysługuje zwrot zapłaconego podatku.

W odwołaniu od powyższej decyzji skarżąca spółka zarzuciła naruszenie art. 107 ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym poprzez stwierdzenie, że zwrot podatku akcyzowego przysługuje wyłącznie w odniesieniu do wewnątrzwspólnotowych dostaw samochodów, które nie zostały wcześniej zarejestrowane na terytorium kraju i wnosiła o jej uchylenie. Wskazała, iż literalne brzmienie powyższego przepisu nakazuje przyjąć, że zwrot akcyzy przysługuje podmiotom, które nabyły prawo do rozporządzania jak właściciel samochodami osobowymi, od których akcyza została zapłacona na terytorium kraju, w następujących dwóch sytuacjach:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00