Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 16 maja 2012 r., sygn. I SA/Ol 93/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Renata Kantecka, Sędziowie sędzia WSA Ryszard Maliszewski, sędzia WSA Wojciech Czajkowski (sprawozdawca), Protokolant pomocnik sekretarza Jolanta Piasecka, po rozpoznaniu w Olsztynie na rozprawie w dniu 16 maja 2012r. sprawy ze skargi spółki A na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia "[...]", Nr "[...]" w przedmiocie zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za 2009r. oddala skargę

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia "[...]", Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy z dnia "[...]" w przedmiocie określenia Spółce A z siedzibą w W. (dalej jako: Spółka A), zobowiązania w podatku od nieruchomości za 2009 r. w wysokości 402.779 zł.

W uzasadnieniu organ odwoławczy wskazał, że Spółka w dniu 3 czerwca 2009 r. złożyła korektę deklaracji na podatek od nieruchomości za w/w rok, w której pomniejszyła powierzchnię gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej o 652.161 m² , powiększając jednocześnie pozostałą powierzchnię gruntów o taką samą wielkość. Jak wynikało ze złożonych wraz z korektą deklaracji wyjaśnień podatnika z dnia 1 czerwca 2009 r., grunty te obejmowały tereny po zlikwidowanych liniach kolejowych nr 1 "[...]" oraz nr 2, co w ocenie Spółki, uzasadniało zakwalifikowanie ich do gruntów pozostałych, gdyż nie mogły one być wykorzystane do prowadzenia działalności gospodarczej ze względów technicznych. Z przepisów art.1a ust.1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, art. 3 pkt 3 i pkt 9 prawa budowlanego oraz art. 4 pkt 2 ustawy o transporcie kolejowym, wynika ponadto zdaniem Spółki, że stanowiąc przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości, jako część składowa budowli stanowiącej całość techniczno - użytkową i odrębny przedmiot własności, grunty te nie mogą być przedmiotem odrębnego opodatkowania. Odmienna konkluzja prowadziłaby bowiem do podwójnego opodatkowania tego samego przedmiotu, raz w ramach budowli i powtórnie w ramach powierzchni gruntu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00