Wyrok WSA w Krakowie z dnia 29 maja 2012 r., sygn. III SA/Kr 691/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tadeusz Wołek Sędziowie WSA Dorota Dąbek (spr.) WSA Halina Jakubiec Protokolant Renata Nowak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 maja 2012 r. sprawy ze skargi A S.A. z siedzibą w W na decyzję Inspektora Sanitarnego z dnia 7 kwietnia 2011r. znak [...] w przedmiocie nakazu zaprzestania wprowadzania do obrotu produktu jako suplementu diety I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji, II. orzeka, że uchylone decyzje nie mogą być wykonane, III. zasądza od Inspektora Sanitarnego na rzecz strony skarżącej kwotę 457 zł (słownie: czterysta pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania
Uzasadnienie
wyroku WSA w Krakowie z dnia 29 maja 2012r.
Decyzją z dnia [...] 2010r. Nr [...] znak: [...] Powiatowy Inspektor Sanitarny nakazał firmie A S.A. z siedzibą w W zaprzestanie wprowadzania do obrotu nieprawidłowo znakowanego suplementu diety pod nazwą "[...]". Powiatowy Inspektor Sanitarny wyjaśnił, iż w dniu 22 października 2010r. przeprowadzono kontrolę, podczas której oceniano między innymi znakowanie wprowadzanego do obrotu suplementu diety pod nazwą "[...]". Stwierdzono, iż producent przypisuje środkowi spożywczemu właściwości lecznicze poprzez informacje zamieszczane w ulotce załączanej do jednostkowego opakowania kartonowego. Ponadto bezpośrednio na opakowaniu zamieszczono rysunek-szkic układu oddechowego z zaznaczonymi na czerwono elementami, co sugeruje chorobę. Zdaniem Powiatowego Inspektora Sanitarnego jest to niezgodne z art. 46 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz. U. z 2010r. nr 136, poz. 914). Ponadto organ zwrócił uwagę na fakt umieszczania w załączonej ulotce nazwy handlowej "[...] Forte", co jest niezgodne z nazwą handlową zgłoszoną w powiadomieniu - "[...]".
Z kolei decyzją z dnia [...] 2011r. Nr [...] znak: [...] Powiatowy Inspektor Sanitarny nakazał firmie A S.A. z siedzibą w W zaprzestanie wprowadzania do obrotu produktu pod nazwą "[...] Forte" jako suplementu diety. Powiatowy Inspektor Sanitarny wyjaśnił, iż w dniu 30 grudnia 2010r. do Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej wpłynęło pismo z Głównego Inspektoratu Sanitarnego znak: [...] z dnia 14 grudnia 2010r. wraz z opinią Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych z dnia [...] 2010r. znak: [...] dotyczącą kwalifikacji produktu "[...] Forte" firmy A S.A. w W. Organ I instancji stwierdził, iż z w/w opinii wynika, że ze względu na skład jakościowy i ilościowy, jak i prezentację, przedmiotowy produkt spełnia kryterium produktu leczniczego w rozumieniu ustawy z dnia 6 września 2001r. Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2008r. nr 45, poz. 271 z późn. zm.). Według w/w opinii Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych produkt "[...] Forte" spełnia definicję produktu leczniczego ze względu na skład ilościowy zawierający wyższe stężenie związków mineralnych niż produkt, który jest zarejestrowany jako produkt leczniczy o numerze pozwolenia [...]. Zarówno bowiem produkt leczniczy objęty pozwoleniem nr [...], jak i produkt pod nazwą "[...] Forte", według cytowanej opinii, z powodu swojego składu wymagają ograniczeń w stosowaniu dla osób z dietą niskosodową, u pacjentów z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy z powodu nasilenia wydzielania kwasu solnego. Stwarzają ryzyko tworzenia się kamieni nerkowych i zakażeń dróg moczowych. Stosowanie u kobiet w ciąży wymaga konsultacji z lekarzem. Biorąc pod uwagę powyższe zastrzeżenia co do działania produktu dopisek Forte może sugerować wzmocnione działanie lecznicze.