Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 23 maja 2012 r., sygn. II SA/Ke 121/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Żak (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Dorota Chobian,, Sędzia WSA Renata Detka, Protokolant Starszy sekretarz sądowy Katarzyna Tuz-Stando, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 23 maja 2012r. sprawy ze skargi C.J. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania uprawnień dla wdowy po kombatancie I. oddala skargę; II. przyznaje od Skarbu Państwa (Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach) na rzecz adwokat E.S. kwotę 295,20 (dwieście dziewięćdziesiąt pięć 20/100) złotych w tym VAT w kwocie 55,20 (pięćdziesiąt pięć 20/100) złotych tytułem kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 17 stycznia 2012r. Nr [...] Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie utrzymał w mocy decyzję własną z dnia 2 grudnia 2011r. Nr [...] o odmowie przyznania C. J. uprawnień wdowy po kombatancie.

W uzasadnieniu organ wskazał na pochodny w stosunku do uprawnień kombatantów charakter uprawnień przysługujących wdowom po kombatantach, przywołując stosowne orzecznictwo Sądu Najwyższego i NSA. W toku postępowania ustalono, że mąż strony J. J. poza uprawnieniami kombatanckimi z tytułu utrwalania władzy ludowej uzyskał uprawnienia kombatanckie z tytułu służby w Batalionach Chłopskich. Uprawnień tych powinien być jednak pozbawiony na podstawie art. 25 ust. 2 pkt 1 lit. a w zw. z art. 21 ust. 2 pkt 4 lit. c ustawy z dnia 24 stycznia 1991r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego, albowiem w okresie od września do listopada 1947r. a następnie w okresie od lutego do września 1949r. pełnił on służbę w Korpusie Bezpieczeństwa Wewnętrznego (KBW). W aktach ZBoWiD znajduje się jego oświadczenie, z którego wynika, że po wyzwoleniu brał udział w walkach z bandami UPA i reakcyjnym podziemiem w województwach rzeszowskim i białostockim. Na podstawie informacji z Instytutu Pamięci Narodowej (IPN) ustalono, że jednostki, w których pełnił służbę J. J., tj. 10. Pułk KBW mp. Poznań i 4 Brygada KBW mp. Rzeszów w okresie służby w nich męża strony brały udział w walkach ze Zrzeszeniem "Wolność i Niezawisłość", Narodowymi Siłami Zbrojnymi, Narodową Organizacją Wojskową, Ukraińską Armią Powstańczą i "bandami o charakterze rabunkowym".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00