Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 31 maja 2012 r., sygn. II SA/Go 263/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Mirosław Trzecki (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Maria Bohdanowicz Sędzia WSA Marek Szumilas Protokolant sekr. sąd. Stanisława Maciejewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 31 maja 2012 r. sprawy ze skargi Ośrodka [...] na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] r., Nr [...] w przedmiocie zwrotu tytułu wykonawczego oddala skargę.
Uzasadnienie
Ośrodek dla Osób Nietrzeźwych, w związku z nieuregulowaniem przez K.D. opłaty za pobyt w Izbie Wytrzeźwień, wystawił w dniu [...] listopada 2011 roku tytuł wykonawczy nr [...], który następnie przekazał Naczelnikowi Urzędu Skarbowego.
Postanowieniem z dnia [...] listopada 2011 roku ([...]) Naczelnik Urzędu Skarbowego postanowił zwrócić tenże tytuł wykonawczy wystawiony przez Ośrodek dla Osób Nietrzeźwych przeciwko K.D..
W uzasadnieniu postanowienia organ egzekucyjny wskazał, że przedmiotowy tytuł wykonawczy nie spełnia wymogów określonych w art. 27 § 1 pkt 1 i 7 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Naczelnik Urzędu Skarbowego wskazał, iż Ośrodek dla Osób Nietrzeźwych przekazując do realizacji przedmiotowy tytuł wykonawczy, zaopatrzył go w pozycji nr 45 w odcisk pieczęci urzędowej używanej przez Ośrodek dla Osób Nietrzeźwych, co czyni wydany tytuł wadliwym i uzasadnia odmowę prowadzenia postępowania egzekucyjnego.
W ocenie Naczelnika Urzędu Skarbowego zarówno statut, jak i udzielone pełnomocnictwo nie upoważniają Dyrektora Ośrodka dla Osób Nietrzeźwych do wystawiania tytułów wykonawczych w imieniu Ośrodka. Organ egzekucyjny stwierdził, że prawidłowy tytuł wykonawczy winien zawierać pieczęć nagłówkową oraz pieczęć urzędową Prezydenta Miasta oraz powinien zostać podpisany przez Prezydenta Miasta lub z jego upoważnienia.
Zażalenie na powyższe postanowienie złożył Ośrodek dla Osób Nietrzeźwych.
Zdaniem żalącego, podstawą prawną do żądania wykonania w drodze egzekucji administracyjnej obowiązków wynikających z faktu nie wpłacenia Izbie Wytrzeźwień należności, wynikających z ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, jest art. 5 § 1 pkt 2 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, zgodnie z którym uprawnionym do żądania wykonania w drodze egzekucji administracyjnej obowiązków określonych w art. 2 tej ustawy jest dla obowiązków wynikających z orzeczeń sądów lub innych organów albo bezpośrednio z przepisów prawa, organ lub instytucja bezpośrednio zainteresowana w wykonaniu przez zobowiązanego obowiązku albo powołana do czuwania nad wykonaniem obowiązku, a w przypadku braku takiej jednostki lub jej bezczynności - podmiot na którego rzecz wydane zostało orzeczenie lub którego interesy prawne zostały naruszone w wyniku niewykonania obowiązku. Jednocześnie Ośrodek dla Osób Nietrzeźwych podkreślił, iż posiada uprawnienia wierzyciela w rozumieniu art. 1a pkt 13 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji do wystawiania tytułów wykonawczych.