Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 24 maja 2012 r., sygn. III SA/Gl 1916/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Mirosław Kupiec, Sędziowie Sędzia WSA Barbara Brandys - Kmiecik (spr.), Sędzia WSA Małgorzata Jużków, Protokolant Monika Rał, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 maja 2012 r. przy udziale - sprawy ze skargi "A" S.A. w K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] r. nr [...] Dyrektor Izby Skarbowej w K. , po rozpatrzeniu odwołania "A" SA w K. , od decyzji Naczelnika [...] [...] Urzędu Skarbowego w S. z dnia [...] r. nr [...] , określającej zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za czerwiec 2006 r. w wysokości [...] zł - utrzymał w mocy rozstrzygnięcie I instancji. Decyzję wydano na podstawie art. 2 pkt 6, art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 7 ust. 1 - 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr. 54, poz. 535 ze zm., zwanej dalej ustawą o VAT).
W uzasadnieniu przedstawiono stan faktyczny sprawy i argumentację prawną.
Wskazano, że w dniu [...] r. Spółka złożyła wniosek o stwierdzenie nadpłaty w podatku od towarów usług za okres od stycznia do czerwca 2006 r. w łącznej kwocie [...] zł; w tym za czerwiec 2006 r. - [...] zł. Jej zdaniem nadpłata powstała w związku z nienależnie odprowadzonym podatkiem od towarów i usług z tytułu deputatów węglowych przekazywanych pracownikom, byłym pracownikom Spółki oraz ich rodzinom. Podstawą otrzymania deputatu była Karta Górnika, Układ Zbiorowy Pracy oraz umowy o pracę. Wraz z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty Spółka złożyła stosowne korekty deklaracji VAT-7 za przedmiotowe miesiące, w tym korektę deklaracji za miesiąc czerwiec 2006 r., korygując podstawy opodatkowania w zakresie przekazanych przez Spółkę jej pracownikom oraz byłym pracownikom deputatów węglowych. Zdaniem bowiem Spółki opodatkowanie tychże deputatów było nieprawidłowe, gdyż wydanie deputatów węglowych pracownikom, byłym pracownikom Spółki oraz członkom ich rodzin, jako świadczenie realizowane na podstawie Karty Górnika, układu zbiorowego pracy i umów o pracę pozostaje poza zakresem przedmiotowym podatku od towarów i usług i nie stanowi czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT.