Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 20 kwietnia 2012 r., sygn. I SA/Wr 198/12

 

Dnia 20 kwietnia 2012 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Halina Betta (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Ewa Kamieniecka, Sędzia WSA Tomasz Świetlikowski, Protokolant Magdalena Dworszczak, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 11 kwietnia 2012 r. sprawy ze skargi B.D. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W z dnia 28 grudnia 2011 r. nr [...] w przedmiocie opłaty paliwowej za grudzień 2005 r. I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w W. z dnia 27 października 2011 r., nr [...]; II. orzeka, że decyzje wymienione w pkt. I nie podlegają wykonaniu; III. zasądza od Dyrektora Izby Celnej we W. na rzecz strony skarżącej kwotę 2.994,00 (słownie: dwa tysiące dziewięćset dziewięćdziesiąt cztery) zł tytułem kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Przedmiot skargi stanowi decyzja Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...]r. o Nr [...] utrzymująca w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w W. z dnia [...] r. o Nr [...] , którą określono skarżącemu B. D. wysokość opłaty paliwowej za miesiąc grudzień 2005 r. w wysokości 19.221,10 zł.

Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej we W. przeprowadził postępowanie kontrolne i podatkowe w firmie skarżącego pod nazwą "A" z siedzibą w Ś. Postępowanie to wykazało, że między innymi w miesiącu grudniu 2005 r. strona dokonała zakupu oleju napędowego z nieznanego źródła a następnie wprowadziła go do obrotu handlowego. Skutkiem powyższego Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej we W. wydał decyzję z dnia [...] r. nr [...] określającą podatnikowi wysokość zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym za miesiące październik, listopad i grudzień 2005 r. Poprzednie postępowanie wykazało, iż u podatnika w tym okresie powstał obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym w stosunku do 219.890,00 litów oleju napędowego. Zgromadzony w postępowaniu podatkowym dotyczącym podatku akcyzowego materiał dowodowy wykazał jak podnosi organ I instancji, iż strona nabywała wyroby akcyzowe, od których nie pobrano podatku akcyzowego na wcześniejszym etapie obrotu i to strona te wyroby wprowadzała na rynek krajowy. Potwierdzeniu legalności oleju napędowego niewiadomego pochodzenia służyły faktury, w których jako wystawca figuruje spółka z o.o. ,,B" w Ś. Podmiot ten zaś nie był rzeczywistym uczestnikiem transakcji gospodarczych wskazanych w wystawionych fakturach. Wystawiane faktury miały wyłącznie uwiarygodnić przeprowadzone transakcje.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00