Wyrok WSA w Warszawie z dnia 2 kwietnia 2012 r., sygn. V SA/Wa 2246/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Andrzej Kania (spr.), Sędzia WSA - Jolanta Bożek, Sędzia WSA - Krystyna Madalińska-Urbaniak, Protokolant - st. spec. Małgorzata Broniarek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 2 kwietnia 2012r. sprawy ze skargi N. T. na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców z dnia [...] sierpnia 2011r. nr [...] w przedmiocie odmowy udzielenia zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony; 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. zasądza od Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców na rzecz N. T. kwotę 300 zł (trzysta złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi z 23 września 2011 r. wniesionej przez N. T. jest decyzja Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców z [...] sierpnia 2011r., nr [...], utrzymująca w mocy decyzję Wojewody [...] z [...] maja 2011 r. nr [...]w przedmiocie odmowy udzielenia zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony. Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym:
Wnioskiem z 2 marca 2011r. cudzoziemiec wystąpił do Wojewody [...] o udzielenie kolejnego zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony, uzasadniając go pozostawaniem od dnia [...] kwietnia 2008r. w związku małżeńskim z obywatelką polską K. [...] T.
Decyzją z [...] maja 2011r. Wojewoda [...] odmówił udzielenia cudzoziemcowi wnioskowanego zezwolenia. W uzasadnieniu decyzji organ I instancji stwierdził, iż przedmiotowy związek małżeński nie uzasadnia pozostawania skarżącego w Polsce przez okres ponad 3 miesięcy, gdyż z dokonanych ustaleń wynika, że cudzoziemiec przebywa w Polsce jedynie w związku z prowadzonymi postępowaniami w sprawie legalizacji pobytu.
Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców, po rozpoznaniu odwołania cudzoziemca, decyzją z [...] sierpnia 2011r. utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję Wojewody [...] z [...] maja 2011r. W uzasadnieniu decyzji organ w całości przychylił się do argumentacji Wojewody [...] wskazującej, iż zawarty związek małżeński nie uzasadnia pozostawania cudzoziemca w Polsce przez okres ponad 3 miesięcy. Organ powołał się na zeznania cudzoziemca i wskazał, że od marca 2011r. pracuje on w barze z kebabem "[...]", od lutego 2011r. przez jeden miesiąc prowadził działalność gospodarczą, ale nie miał zleceń i ją nieoficjalnie zawiesił. Wcześniej, jak zeznał, nie mógł znaleźć pracy. Podczas przesłuchania skarżący wyjaśnił również, że nie uczy się języka polskiego, gdyż nie pomyślał o tym - uczy się tylko od żony i na pytanie, jak planował znaleźć pracę, skoro nie zna języka polskiego, odpowiedział, iż najpierw chciał znaleźć pracę. Cudzoziemiec zeznał, iż jego brat i siostra mieszkają w [...], zaś ojciec w [...].