Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 18 kwietnia 2012 r., sygn. I SA/Wa 1655/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jolanta Dargas Sędziowie: WSA Dariusz Chaciński (spr.) WSA Agnieszka Miernik Protokolant specjalista Joanna Pleszczyńska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 kwietnia 2012 r. sprawy ze skargi E. S. na decyzję Ministra Skarbu Państwa z dnia [...] maja 2011 r. nr [...] w przedmiocie uchylenia decyzji w sprawie potwierdzenia prawa do rekompensaty 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Wojewody [...] z dnia [...] stycznia 2011 r., nr [...]; 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu; 3. zasądza od Ministra Skarbu Państwa na rzecz skarżącego E. S. kwotę 457 (czterysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

W dniu 22 grudnia 2008 r. do Wojewody [...] wpłynął wniosek E. S. o potwierdzenie prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej, w miejscowości K. i N., powiat p., województwo [...], których właścicielami byli A. S. i H. A. Wnioskodawca jest zaś spadkobiercą tych osób.

Wojewoda [...] decyzją z dnia [...] kwietnia 2010 r. nr [...] potwierdził E. S. prawo do rekompensaty z tytułu pozostawienia przez niego nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej, tj. majątku K. i majątku [...] oraz przez H. A. (matkę wnioskodawcy) działki gruntu o pow. [...] ha, pochodzącej z majątku [...], powiat p., województwo [...] (obecnie [...]).

W ocenie Wojewody dowodami, które świadczyły o pozostawieniu nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej oraz o rodzaju i powierzchni tych nieruchomości były: wyrok Sądu Okręgowego w K. z dnia [...] czerwca 2008 r., sygn. akt [...], wydany w sprawie o ustalenie prawa własności oraz wyrok Sądu Apelacyjnego w K. z dnia [...] grudnia 2008 r., sygn. akt [...], oddalający apelację Skarbu Państwa od wyroku Sądu Okręgowego.

W dniu 27 maja 2010 r. do Wojewody [...] wpłynął, przekazany przez Prokuratorię Generalną Skarbu Państwa, wyrok Sądu Najwyższego z dnia [...] marca 2010 r., sygn. akt [...], którym to wyrokiem Sąd Najwyższy uchylił wyrok Sądu Apelacyjnego w K. z dnia [...] grudnia 2008 r. sygn. akt [...] i zmienił wyrok Sądu Okręgowego w K. z dnia [...] czerwca 2008 r., sygn. akt [...] w ten sposób, że powództwo oddalił. Sąd Najwyższy uznał bowiem, że w obecnym stanie prawnym właściciel nieruchomości pozostawionych poza granicami R.P. nie ma interesu prawnego w ustaleniu na drodze cywilnej prawotwórczego faktu pozostawienia własności nieruchomości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00