Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 26 kwietnia 2012 r., sygn. IV SA/Po 1171/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Anna Jarosz Sędziowie WSA Bożena Popowska (spr.) WSA Donata Starosta Protokolant st.sekr.sąd. Krystyna Pietrowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 kwietnia 2012 r. sprawy ze skargi L.P. na decyzję Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] września 2011 r., nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki budowli oddala skargę

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z dnia 7 listopada 2008 r., sygn. akt II SA/Po 259/08, po rozpoznaniu sprawy ze skargi L.P. na decyzję Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Poznaniu z dnia [...] stycznia 2008 r. nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki obiektu budowlanego, uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego dla Miasta P. z dnia [...] października 2007r. Nr [...] znak [...].

W uzasadnieniu wyroku Sąd wskazał, że decyzją z dnia [...].10.2007 r. PINB na podstawie art. 48 ust. 1 ustawy z dnia 07.07.1994 r. Prawo budowlane - nakazał L.P. rozbiórkę obiektu budowlanego - budynku gospodarczo-garażowego zlokalizowanego na terenie nieruchomości położonej w P. przy ul. K. [...]. W uzasadnieniu decyzji organ wyjaśnił, że w toku kontroli przeprowadzonej w toku postępowania administracyjnego ustalono, że w granicy z działką położoną przy ul. K. [...] znajduje się obiekt budowlany o konstrukcji stalowej, osadzony na fundamentach. Obiekt pełni funkcję gospodarczo-garażową. Inwestor część fundamentu o długości 1,55m wykonał w maju 2007 r. Organ stanął na stanowisku, że z mocy art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t. j. Dz. U. z 2010 r.243, poz. 1623 ze zm., dalej Prawo budowlane), roboty budowlane można rozpocząć na podstawie ostatecznej decyzji w sprawie pozwolenia na budowę, z zastrzeżeniem art. 29-31 Prawa budowlanego. Przepisy art. 29-31 Prawa Budowlanego nie wyłączają z tej ogólnej reguły wymogu uzyskania pozwolenia na budowę obiektów o funkcji gospodarczo-garażowej. Dlatego, w zaistniałym na gruncie rozpoznawanej sprawy stanie faktycznym, znajduje zastosowanie art. 48 ust. 1 Prawa budowlanego. Organ wskazał przy tym, że fakt usytuowania spornego obiektu wyłącza możliwość zastosowania tzw. procedury legalizacyjnej. Budynek gospodarczo-garażowy nie spełnia bowiem warunków wynikających z przepisów techniczno-budowlanych, naruszając § 12 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. Nr 75, poz. 690- dalej rozporządzenie z 2002 r.). W dalszej kolejności PINB ustalił, że dla nieruchomości, na której zlokalizowany jest sporny obiekt nie została wydana decyzja o warunkach zabudowy. Takie okoliczności, w ocenie organ, przesądziły o wyłączeniu procedury legalizacyjnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00