Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 12 kwietnia 2012 r., sygn. IV SA/Po 1176/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bożena Popowska (spr.) Sędziowie WSA Donata Starosta WSA Tomasz Grossmann Protokolant st. sekr. sąd. Joanna Andrzejak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 marca 2012 r. sprawy ze skargi [...] Sp. z o. o. na decyzję Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w P. z dnia [...] września 2011 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania pozwolenia wodnoprawnego, I. stwierdza nieważność zaskarżonej decyzji i poprzedzającej ją decyzji Starosty Ł. z dnia [...] kwietnia 2011r. nr [...], II. zasądza od Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w P. na rzecz [...] Sp. z o.o. kwotę [...],- ( słownie: [...]) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania, III. określa, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu

Uzasadnienie

[...] Sp. z o.o. w W.Ł. zwróciła się z wnioskiem o wydanie pozwolenia wodnoprawnego na odprowadzenie wód opadowych z terenu zakładu poprzez wyloty W i W1 do ziemi.

Starosta Ł. po rozpatrzeniu w/w wniosku, działając na podstawie art. 126 pkt 1, art. 140 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2001r. Prawo wodne (j.t. Dz.U. z 2005r. Nr 239, poz. 2019 ze zm. - dalej ustawa) oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (jt: Dz. U. z 2000r., nr 98, poz. 1071 ze zm. - dalej k.p.a.) odmówił wydania pozwolenia wodnoprawnego na: wprowadzanie do ziemi wód opadowych i roztopowych z terenu zakładu poprzez wylot W w ilości: Qmaxh=52,74 m3/h, Qmaxsek=0,05 m3/s, wylot W1 w ilości: Qmaxh=46,51 m3/h, Qmaxsek=0,04 m3/s. W uzasadnieniu decyzji wskazano, iż z informacji zawartych w operacie wodnoprawnym i w aneksie do operatu wynika, że teren, z którego odprowadzane są wody opadowe podzielony został na 2 powierzchnie. Powierzchnia (4284m2) odwadniana poprzez wylot W to wody z dachów. Natomiast powierzchnia (4000m2) odwadniana poprzez wylot W1 to woda z drogi wewnętrznej, uszczelnionej betonem oraz placu manewrowego utwardzonego płytami betonowymi. Na podstawie oględzin Starosta ustalił, iż wody poprzez wyloty W i W1 trafiają do kolektora i dopiero poza terenem nieruchomości uchodzą do rowu. Rów poza terenem zakładu jest niedrożny, zapchany nagromadzonym materiałem. Starosta stwierdził również, że plac manewrowy jest miejscem magazynowania odpadów. Uzasadniając decyzję organ I instancji wskazał, że w operacie wodnoprawnym błędnie określono miejsce wprowadzania ścieków do ziemi. Organ wskazał również, że nie załączono, zgodnie z art. 132 ust 5 ustawy analiz wód deszczowych, posługując się w operacie danymi literaturowymi dotyczącymi jakości ścieków z "mało uczęszczanego parkingu".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00