Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 26 kwietnia 2012 r., sygn. III SA/Łd 126/12

 

Dnia 26 kwietnia 2012 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Krzysztof Szczygielski Sędziowie sędzia NSA Irena Krzemieniewska sędzia NSA Teresa Rutkowska (spr.) Protokolant asystent sędziego Adrian Król po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 kwietnia 2012 roku sprawy ze skargi S. B. na decyzję Okręgowego Inspektora Pracy w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego wszczętego wnioskiem o wpisanie do ewidencji pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oddala skargę.

Uzasadnienie

III SA/Łd 126/12

U Z A S A D N I E N I E

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] Okręgowy Inspektor Pracy w Ł. utrzymał w mocy decyzję Inspektora Pracy z dnia [...] umarzającą na podstawie art. 105 § 1 k.p.a. postępowanie administracyjne wszczęte wnioskiem S. B. o wpisanie do ewidencji pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Jak wynika z załączonych akt administracyjnych, S. B. - sanitariusz Oddziału Psychiatrycznego w Szpitalu Wojewódzkim [...] w B. zwrócił się Państwowej Inspekcji Pracy - Okręgowego Inspektoratu w Ł. - Oddział w P. z wnioskiem o ingerencję skutkującą uznaniem wykonywanego przez niego zawodu jako pracy w szczególnym charakterze. W uzasadnieniu wniosku podkreślono, że sanitariusze, jako jedyna grupa zawodowa na oddziałach psychiatrii i leczenia uzależnień, nie są objęci w zarządzeniu nr 5A/2011 Dyrektora Szpitala w wykazie stanowisk, na których są wykonywane prace o szczególnym charakterze. Tymczasem jest to grupa zawodowa najbardziej narażona na agresję pacjentów i wypadki z tym związane, do której należy zapewnienie bezpieczeństwa zarówno pacjentom jak i innym członkom personelu medycznego. Zawód sanitariusza wymaga szczególnej sprawności psychofizycznej, która zmniejsza się przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Sanitariusz wykonuje prace związane z obsługą chorych dotkniętych chorobą psychiczną, stosuje też przymus bezpośredni na polecenie lekarza lub wyjątkowo pielęgniarki i pod ich nadzorem. Bez jego pracy nie byłoby możliwe leczenie pacjentów z zaburzeniami psychicznymi, a zatem, w ocenie wnioskodawcy, sanitariusz uczestniczy w procesie leczenia i wchodzi w skład personelu medycznego oddziałów psychiatrycznych i leczenia uzależnień w bezpośrednim kontakcie z pacjentami, w rozumieniu załącznika 2 (poz. 23) do ustawy o emeryturach pomostowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00