Postanowienie WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 25 kwietnia 2012 r., sygn. II SA/Go 213/12
Inne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Mirosław Trzecki (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Maria Bohdanowicz Sędzia WSA Michał Ruszyński Protokolant sekr. sąd. Stanisława Maciejewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 kwietnia 2012 r. sprawy ze skargi Z.K. na pismo Dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie udostępnienia do wglądu pracy egzaminu maturalnego postanawia: odrzucić skargę.
Uzasadnienie
W dniu [...] lipca 2011 r. Z.K. reprezentowana przez pełnomocnika K.W. - K. złożyła w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej wniosek o umożliwienie wglądu do egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie rozszerzonym.
W piśmie z tej samej daty, skierowanym do Dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, K.W. - K. stwierdziła, że kwestionowanie uprawnienia zdającego maturę do działania poprzez pełnomocnika w zakresie udostępnienia zdającemu do wglądu sprawdzonego i ocenionego arkusza egzaminacyjnego jest błędne. Strona powołała się na § 107 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2007 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (Dz. U z dnia 11maja 2007r. z póżn.zm.), który stanowi, iż na wniosek zdającego sprawdzony i oceniony arkusz egzaminacyjny, w tym karta odpowiedzi, są udostępniane zdającemu do wglądu w miejscu i czasie wskazanym przez dyrektora komisji okręgowej. Zdaniem K.W. - K. nie powinno budzić wątpliwości, iż w postępowaniu przed Okręgową Komisją Egzaminacyjną obowiązują zasady postępowania administracyjnego. Przepis art. 32 k.p.a. stanowi zaś, że strona może działać przez pełnomocnika, chyba że charakter czynności wymaga jej osobistego działania. Artykuł 32 k.p.a. nie ogranicza w swej treści zakresu pełnomocnictwa, a jedynie wyłącza możliwość działania pełnomocnika z uwagi na charakter podejmowanych czynności. Osobiste działanie strony w toku postępowania może być wymagane z mocy przepisów prawa, może wynikać z postanowień organu prowadzącego postępowanie, albo jest powodowane sama naturą czynności procesowych. W ocenie strony, skoro w sprawach nie unormowanych przepisami ustawy o systemie oświaty i wydanego na jej podstawie rozporządzenia stosuje się przepisy kodeksu postępowania administracyjnego, a akty te nie zabraniają stosowania przepisów w art. 32-34 k.p.a. to uznać należy, że strona jakim jest zdający, może działać przez pełnomocnika. Odmienne stanowisko stoi w sprzeczności z istotą pełnomocnictwa. Strona bowiem ustanawia pełnomocnika kiedy nie może lub nie chce działać osobiście. Uniemożliwienie pełnomocnikowi córki (która zdała maturę), wglądu do arkusza egzaminacyjnego pozbawiają, w ocenie strony, córkę prawa do zapoznania się z oceną swojej matury.