Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 15 marca 2012 r., sygn. III SA/Wr 693/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marcin Miemiec Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Malinowska-Grakowicz (sprawozdawca) Sędzia NSA Józef Kremis Protokolant Ewa Bogulak po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 15 marca 2012 r. sprawy ze skargi "A" S.A. w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we W. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia zarządcy drogi I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego we W. na rzecz strony skarżącej kwotę [...] ([...]) złotych kosztów postępowania. III. orzeka, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do dnia prawomocności wyroku

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...]r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze po rozpatrzeniu odwołania od wydanej z upoważnienia Prezydenta W., decyzji Kierownika Działu Zezwoleń i Opłat Wydziału Ochrony Dróg w Zarządzie Dróg i Utrzymania Miasta we W. z dnia [...] r. (Nr [...]) wymierzającej A S.A. z siedzibą w W. karę pieniężną za zajęcie pasa drogowego drogi publicznej bez zezwolenia zarządcy drogi, utrzymało w mocy pierwszoinstancyjne rozstrzygnięcie na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 Kodeksu postępowania administracyjnego.

W uzasadnieniu organ wskazał, że wymienioną decyzją organ pierwszej instancji wymierzył A S.A. karę pieniężną wysokości [...] zł za zajęcie pasa drogowego drogi publicznej ul. Z. we W.(dz. nr [...],[...], obręb P. oraz dz. nr [...],[...], obręb P.) o nadanej kategorii drogi gminnej, na cele niezwiązane z budową, przebudową, remontem, utrzymaniem i ochroną dróg, tj. zajęcie pasa drogowego na prawach wyłączności celem umieszczenia konstrukcji zadaszenia, bez zezwolenia zarządcy drogi.

Organ I instancji ustalił, że w wyniku przeprowadzonej w dniach [...] i [...] r. kontroli pasa drogowego ul. Z. na wysokości nr [...] we W. stwierdzono umieszczenie na terenie chodnika konstrukcji zadaszenia bez zezwolenia zarządcy drogi. Na tę okoliczność sporządzono dokumentację fotograficzną oraz dokonano obmiaru zajętej części chodnika urządzeniem pomiarowym. W toku postępowania z urzędu i dalszych czynności /m.in. wykonania pomiarów przez zespół geodetów / ustalono, że doszło do zajęcia pasa drogowego ul. K. - dz. nr [...],[...], obręb P. o powierzchni [...] m2 i [...]m2 tj. łącznie [...]m2 oraz dz. nr [...],[...], obręb P. o powierzchni [...] m2. Podmiotem zajmującym pas drogowy była spółka A S.A. z siedzibą w W.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00