Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 29 marca 2012 r., sygn. III SA/Wa 1820/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jolanta Sokołowska, Sędziowie Sędzia WSA Krystyna Kleiber, Sędzia WSA Aneta Lemiesz (sprawozdawca), Protokolant ref. staż. Katarzyna Smaga, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 marca 2012 r. sprawy ze skargi C. Sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] kwietnia 2011 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku od towarów i usług za II kwartał 2009 r. 1) uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w W. z dnia [...] lutego 2010 r. nr [...], 2) stwierdza, że uchylone decyzje nie mogą być wykonane w całości, 3) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w W. na rzecz C. Sp. z o.o. z siedzibą w W. kwotę 10.446 zł (słownie: dziesięć tysięcy czterysta czterdzieści sześć złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

W dniu 11 grudnia 2009 r. spółka C. S.A. z siedzibą w W. (dalej "Spółka", "Strona" lub "Skarżąca") wystąpiła z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty w VAT za II kwartał 2009 r. w wysokości 322.859,00 zł, wynikającej ze złożonych wraz z wnioskiem korekt deklaracji VAT- 7D za I oraz II kwartał 2009 r.

Z treści wniosku wynikało, że nadpłata za ww. okres powstała na skutek zwiększenia kwoty podatku naliczonego poprzez uwzględnienie podatku z tytułu nabycia paliwa oraz leasingu dotyczącego samochodów osobowych w związku z wyrokiem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z dnia 22 grudnia 2008r., który zapadł po rozpatrzeniu sprawy C-414/07.

Uzasadniając ww. wniosek Strona wskazała, że do dnia 1 maja 2004 r. nabywała samochody Opel COMBO-C w wersji czteromiejscowej z homologacją ciężarową. Zgodnie z ówcześnie obowiązującą ustawą z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50, z późn. zm.) Spółce przysługiwało prawo do odliczenia kwot podatku naliczonego z tytułu ich nabycia/leasingu/najmu, a także nabycia paliw wykorzystywanych do napędu tychże samochodów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00