Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 20 marca 2012 r., sygn. VI SA/Wa 1824/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Magdalena Maliszewska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Dorota Wdowiak Sędzia WSA Danuta Szydłowska Protokolant st. sekr. sąd. Jan Czarnacki po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 marca 2012 r. sprawy ze skargi P. Sp. z o.o. z siedzibą w J. na decyzję Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia [...] lipca 2011 r. nr [...] w przedmiocie rozstrzygnięcia konkursu na zawieranie umów o udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] stycznia 2011 r. Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia utrzymał w mocy decyzję numer [...] z [...] stycznia 2011 r. przez Dyrektora Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, oddalającą odwołanie P. Sp. z o.o. z siedzibą w [...] (dalej: skarżąca) od rozstrzygnięcia konkursu ofert na zawieranie umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna, w zakresie reumatologii (kod postępowania: [...]).

Zawieranie umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej podlega procedurom określonym w dziale VI ustawy z 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jednolity: Dz.U. z 2008 r., Nr 164, Poz. 1027 z późn. zm.). Umowa zawierana jest w drodze konkursu ofert albo rokowań (art. 139 ust. 1 ustawy). W przypadku zawierania umów w drodze konkursu ofert, konkurs składa się z części jawnej i niejawnej. Część jawna konkursu obejmuje między innymi ustalenie, które ze złożonych ofert spełniają warunki, o których mowa w artykule 146 pkt 3 ustawy (art. 142 ustęp 1 i 2 ustawy).

Artykuł 146 ust. 1 pkt 3 ustawy upoważnia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia do określenia warunków wymaganych od świadczeniodawców, których niespełnianie daje podstawę do odrzucenia oferty na podstawie artykułu 149 ustęp 1 pkt 7 ustawy. Warunki, jakim odpowiadać powinna oferta świadczeniodawców w przypadku zawierania umów w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna, ustalone zostały w zarządzeniu nr 62/2009/DSOZ, wydanym 2 listopada 2009 roku przez Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia na podstawie artykułu 146 ust. 1 pkt 3 ustawy. Zgodnie z § 10 ustęp 4 w/w zarządzenia poradnia specjalistyczna świadczeniodawcy powinna być "czynna nie krócej niż trzy razy w tygodniu po 4 godziny dziennie, w tym co najmniej raz w tygodniu w godzinach przedpołudniowych w przedziale czasowym między godz. 7:30 a 14, oraz co najmniej raz w tygodniu w godzinach popołudniowych w przedziale czasowym między godz. 14 a 20 [...]". Złożona w postępowaniu oferta skarżącej wskazywała, iż poradnia czynna będzie:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00