Wyrok WSA w Warszawie z dnia 23 marca 2012 r., sygn. I SA/Wa 42/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marta Kołtun-Kulik Sędziowie: WSA Elżbieta Lenart (spr.) WSA Emilia Lewandowska Protokolant referent Monika Bodzan po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 marca 2012 r. sprawy ze skargi A. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] listopada 2011 r. nr [....] w przedmiocie odmowy przyznania zasiłku celowego oddala skargę.
Uzasadnienie
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w W. decyzją z dnia [...] listopada 2011 r., nr [...], po rozpatrzeniu odwołania A. K., utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta P. z dnia [...] września 2011 r., nr [...] odmawiającą przyznania pomocy finansowej w formie zasiłku celowego przeznaczonego na zakup żywności i odzieży.
W toku postępowania ustalono następujący stan faktyczny.
A. K. podaniem z dnia 2 września 2011 r. zwróciła się z prośbą o udzielenie pomocy finansowej na zakup żywności i odzieży.
Po rozpoznaniu wniosku Prezydent Miasta P. decyzją z dnia [...] września 2011 r., nr [...], odmówił przyznania wnioskodawczyni pomocy finansowej w formie zasiłku celowego na zakup żywności i odzieży.
Wskazując motywy swojego rozstrzygnięcia organ podniósł, że w wyniku przeprowadzonego wywiadu środowiskowego ustalono, iż wnioskodawczyni posiada własne źródło dochodu w postaci świadczenia z ZUS w wysokości [...] zł przyznane z powodu całkowitej niezdolności do pracy i prowadzi wspólne gospodarstwo domowe ze swym dorosłym synem A. K., przy czym wspólnie z nią mieszka także córka z rodziną. Wnioskodawczyni wraz z rodziną zamieszkuje w budynku należącym do [...] i zajmuje w nim lokal składający się z dwóch pokoi oraz kuchni. Rodzina nie opłaca żadnych świadczeń mieszkaniowych, a wnioskodawczyni nie wystąpiła o przyznanie jej dodatku mieszkaniowego pomimo, że wielokrotnie była informowana o możliwości ubiegania się o tę formę pomocy i wielokrotnie otrzymywała stosowny wniosek. W czasie przeprowadzanego wywiadu środowiskowego syn wnioskodawczyni odmówił podania jakichkolwiek danych o swojej sytuacji zdrowotnej, ustalono tylko, iż nie pracuje i nie jest zarejestrowany w Powiatowym Urzędzie Pracy jako bezrobotny. Ponadto rodzina nie wykazała żadnych miesięcznych wydatków finansowych, zaś wnioskodawczyni nie przedstawiła wydatków ponoszonych w związku ze swą niepełnosprawnością. Jednocześnie wspólnie zamieszkały z nią syn nie przedłożył dokumentu wskazującego na zasadność pozostawania bez zatrudnienia ze względu na stan zdrowia. Zatem organ stwierdził, że w sytuacji tej rodziny nie występują szczególne okoliczności wskazujące na konieczność przyznania pomocy w formie zasiłku celowego lub celowego specjalnego. Nadto w niniejszej sprawie zachodzi brak współdziałania wnioskodawczyni w rozwiązaniu trudnej sytuacji życiowej, która to okoliczność upoważnia organ do odmowy udzielenia pomocy. Jednocześnie organ zauważył, iż rodzina wnioskodawczyni ma możliwość poprawy swej sytuacji finansowej we własnym zakresie poprzez uzyskanie dodatku mieszkaniowego i podjęcie zatrudnienia przez A. K.