Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 21 marca 2012 r., sygn. II SA/Sz 1345/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Arkadiusz Windak, Sędziowie Sędzia WSA Barbara Gebel, Sędzia WSA Marzena Iwankiewicz (spr.), Protokolant Anita Jałoszyńska, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 21 marca 2012 r. sprawy ze skargi J. J. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego w Warszawie z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie umorzenia kary pieniężnej oddala skargę
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego nałożył na J.J. prowadzącego działalność gospodarczą A karę pieniężną w wysokości [...] zł.
Pismem z dnia [...]J.J. wniósł o umorzenie nałożonej kary pieniężnej, informując, że nie jest w stanie jej zapłacić, ponieważ prowadzona działalność gospodarcza przynosi straty, a nie posiada żadnych innych źródeł dochodu ani majątku, który mógłby spieniężyć. Za okres [...]rozliczenie działalności przyniosło stratę w wysokości [...]zł, przy dochodach na poziomie [...]zł i kosztach na poziomie [...]zł. Działalność prowadzona jest z wykorzystaniem kilku pojazdów, które z uwagi na swój wiek nie mają większej wartości, a w ewidencji środków trwałych, poza pojazdami, komputerem i zespołem kamer do monitoringu nie ma żadnych innych rzeczy. Wnioskodawca nie ma również żadnych oszczędności, które mógłby przeznaczyć na spłatę nałożonej kary, a w banku, który go obsługuje ma już zaciągnięty kredyt z miesięczną ratą do spłaty w wysokości ok. [...]zł. Do pisma J.J. załączył kopię informacji o wysokości dochodu (straty) z pozarolniczej działalności gospodarczej w roku podatkowym [...], złożonej w Urzędzie Skarbowym z której wynika dochód w wysokości [...]zł, zaświadczenie z Banku, z którego wynika, że posiada dwa zobowiązania opłacane terminowo. Z umowy kredytowej nr [...] r. wynika saldo w wysokości [...]zł płatne w miesięcznych ratach annuitetowych w kwocie [...]zł, przy czym ostateczną spłatę ustalono na dzień [...]r. wynika na dzień [...]saldo w kwocie [...]zł płatne miesięcznie w ratach annuitetowych w wysokości [...]zł, z ostateczną spłatą na dzień [...]r. Nadto J.J. przedłożył rozliczenie dochodu z remanentem za okres od [...]r. z którego wynika starta w wysokości [...]zł oraz umowy zlecenia wraz z rachunkami do tych umów i wykaz posiadanych samochodów.