Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 14 marca 2012 r., sygn. II SA/Sz 113/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Elżbieta Makowska (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Grzegorczyk-Meder,, Sędzia NSA Iwona Tomaszewska, Protokolant Katarzyna Skrzetuska-Gajos, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 14 marca 2012 r. sprawy ze skargi P. D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Burmistrza z dnia [...] r., nr [...], II. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku.

Uzasadnienie

Decyzją Nr [...] Burmistrz po rozpatrzeniu wniosku P. D. z dnia[...]. - odmówił przyznania stronie świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji

z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością opieki nad niepełnosprawnym ojcem w wysokości[...].

W uzasadnieniu decyzji organ I instancji wskazał, że w celu ustalenia, czy spełnione są wszystkie warunki od których uzależnione jest prawo do świadczenia pielęgnacyjnego przeprowadzono wywiad, w trakcie którego ustalono, iż ojciec wnioskodawcy D. D.z uwagi na wymaga pomocy osoby drugiej, choruje na chorobę,

z oraz. Z tego tytułu przyjmuje wiele leków. W samoobsłudze (jedzenie, mycie) nie wymaga pomocy. Zamieszkuje i prowadzi wspólne gospodarstwo domowe z żoną H.. H. D. ma ustalony stopień. Według oświadczenia wnioskodawcy sprawuje on opiekę nad niepełnosprawnym ojcem oraz matką wykonując czynności związane z przygotowaniem i przyniesieniem opału do mieszkania, rozpalaniem w piecu, utrzymaniem porządku w mieszkaniu.

Organ wyjaśnił dalej, że podstawowym warunkiem do otrzymania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego jest posiadanie przez osobę, która wymaga opieki orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności. Z przedstawionych dokumentów wynika, że warunek ten został spełniony, jednak art. 17 ustawy o świadczeniach rodzinnych wprowadza również ograniczenia uniemożliwiające przyznanie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego. Zgodnie z art. 17 ust 5 pkt 2 lit. a, świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00