Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 21 marca 2012 r., sygn. IV SA/Po 26/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Anna Jarosz /spr./ Sędziowie WSA Maciej Dybowski WSA Izabela Bąk-Marciniak Protokolant st. sekr. sąd. Laura Szukała po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 marca 2012r. sprawy ze skarg M.W. na decyzje Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia (...) r. nr (...) (...) (...) (...) w przedmiocie zasiłku stałego i zasiłków celowych oddala skargi

Uzasadnienie

Czterema pismami z dnia (...) r. M. W. zwrócił się do Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w J. o przyznanie: pomocy finansowej na leczenie dzieci cierpiących na schorzenia nabyte w wyniku łamania praw człowieka, pomocy finansowej na zakup opału na zimę oraz pomocy finansowej na wyposażenie dzieci do szkoły a także przyznanie zasiłku stałego z uwagi na fakt, iż w wyniku represji władz RP on i jego rodzina zostali pozbawieni środków do życia.

1. Decyzją z dnia (...) r., nr (...) działający z upoważnienia Burmistrza J. Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w J., na podstawie art. 3 ust. 4, art. 8 ust. 1 pkt 3, art. 11 ust. 2, art. 17 ust. 1 pkt 5, art. 39 ust. 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t. j. Dz. U. z 2009 r. nr 175 poz. 1362 ze zm., dalej ustawa o pomocy społecznej) odmówił M. W. udzielenia pomocy finansowej w formie zasiłku celowego na wyposażenie dzieci do szkoły. W uzasadnieniu wskazano, że powodem odmowy udzielenia pomocy jest brak współdziałania ze strony wnioskodawcy, polegający na uniemożliwieniu przeprowadzenia wywiadu środowiskowego w miejscu zamieszkania. Przeprowadzenie wywiadu zostało zaplanowane na dzień (...) r. Organ I instancji zaznaczył, że zgodnie z art. 107 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej podczas wywiadu środowiskowego dokonuje się oceny, czy osoba lub rodzina kwalifikuje się do otrzymania świadczeń z pomocy społecznej. Bez współdziałania osoby ubiegającej się o pomoc, ustalenie jej sytuacji materialno-bytowej jest niemożliwe. Wnioskodawca wielokrotnie zwracał się o pomoc, jednakże od 2003 r. uniemożliwia przeprowadzanie wywiadów środowiskowych, a tym samym zebrania danych o sytuacji rodzinno-bytowej. Nadto, mimo wezwania nie dostarczył dokumentów, które miały uzupełnić złożony wniosek o pomoc.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00