Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 8 marca 2012 r., sygn. II SA/Kr 1929/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Szkodzińska Sędziowie WSA Mariusz Kotulski Renata Czeluśniak / spr. / Protokolant Dorota Solarz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 marca 2012 r. sprawy ze skargi U.S. i R.S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia 12 października 2011 r. nr [...] w przedmiocie naruszenia stosunków wodnych skargę oddala

Uzasadnienie

Wójt Gminy L. decyzją z dnia 19 maja 2011r. znak: [....] , wydaną na podstawie art. 104 kpa w związku z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2001r. Prawo wodne (Dz. U. z 2005r. Nr 239, poz. 2019 ze zm.), nie stwierdził naruszenia stosunków wodnych na działce nr [....] ze szkodą dla działek nr nr [....] i [....] w miejscowości M. i odmówił uwzględnienia żądania nakazania wykonania urządzeń zapobiegających szkodom.

W uzasadnieniu organ I instancji wskazał m.in. na oświadczenie U.S. , z którego wynikało, iż problem nadsypywania ziemi i spustu wody na działkę nr [....] istnieje od roku 1998r. i trwa do chwili obecnej. Zdaniem tej strony na skutek nadsypywania ziemi przy oraniu przez Z.R. granica pomiędzy działkami nr [....] i [....] zmieniła położenie - zjechała wraz ze skarpą w dół na działkę nr [....] .

Organ I instancji ustalił na podstawie oświadczenia Z.R. , iż teren jej działki nr [....] od wielu lat był uprawiany rolniczo, a w części północnej tej działki nie prowadzono prac ziemnych, na działkę tą nie nawożono ziemi, a woda deszczowa spływa po stoku w kierunku północnym, zaś przesunięcie ziemi mogło być wynikiem prac rolniczych. Organ I instancji załączył do akt sprawy oświadczenie wnioskodawczyni U.S. z dnia 14 maja 2010r., zgodnie z którym "zmiana stanu wody na gruncie niekoniecznie musiała być spowodowana zmianami ukształtowania terenu, mogło być odwrotnie - długotrwałe zalewanie wodą mogło być przyczyną obsunięcia się terenu". Podczas postępowania organ I instancji stwierdził również zmianę zeznań L.W. i K.K. , które stwierdziły, iż właścicielka działki nr [....] w M. nie spowodowała zmiany stanu wody na gruncie. Do akt sprawy organ I instancji dołączył zdjęcia obrazujące stan działki na dzień 2 czerwca 2010r. i szkody wyrządzone przez wodę w budynku gospodarczym na działce nr 89/1/ oraz mapę sytuacyjno - wysokościową.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00