Orzeczenie
Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 15 marca 2012 r., sygn. I SA/Go 79/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Rennert Sędziowie Sędzia WSA Joanna Wierchowicz (spr.) Sędzia WSA Stefan Kowalczyk Protokolant referent Marta Świetlik po rozpoznaniu w dniu 15 marca 2012 r. na rozprawie sprawy ze skargi A S.A. na indywidualną interpretację Ministra Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1. Uchyla zaskarżoną interpretację. 2. Zasądza od Ministra Finansów na rzecz skarżącej spółki kwotę 200 (dwieście) złotych, tytułem zwrotu kosztów postępowania
Uzasadnienie
I SA/Go 79/12
Uzasadnienie
W dniu 2 września 2010r. A S.A. (dalej: Spółka) złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie powstania przychodu podatkowego z tytułu objęcia udziałów w zamian za wkład niepieniężny.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.
Wnioskodawca jest polskim rezydentem dla celów podatku dochodowego od osób prawnych. Planowane jest utworzenie spółki kapitałowej z siedzibą w Luksemburgu (dalej: Spółka Luksemburska), w której kapitale zakładowym Spółka A S.A. planuje objąć udziały w zamian za wkład niepieniężny w postaci określonych praw do znaków towarowych będących jej własnością. Prawa do znaków towarowych, jakie Spółka A S.A. rozważa wnieść do Spółki Luksemburskiej, nie stanowią przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego, ani jego zorganizowanej części w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Wartość aportu, który Spółka planuje wnieść w postaci wspomnianych praw do znaków towarowych zostanie określona w wartości rynkowej na dzień wniesienia tego wkładu do Spółki Luksemburskiej. W zamian za wniesiony aport, Spółka otrzyma udziały w Spółce Luksemburskiej o wartości nominalnej niższej niż wartość rynkowa będących przedmiotem aportu praw do znaków towarowych. W konsekwencji, przy objęciu udziałów w Spółce Luksemburskiej wystąpi nadwyżka wartości aportu (tj. praw do znaków towarowych będących własnością spółki) nad wartością nominalną obejmowanych udziałów w Spółce Luksemburskiej (agio), która to nadwyżka zostanie przekazana na kapitał zapasowy / rezerwowy Spółki Luksemburskiej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right