Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 21 marca 2012 r., sygn. I SA/Gd 921/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Wojtynowska, Sędziowie Sędzia NSA Małgorzata Gorzeń (spr.), Sędzia WSA Irena Wesołowska, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Dorota Pellowska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 21 marca 2012 r. sprawy ze skargi M. F. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 26 maja 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2011 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

I SA/Gd 921/11

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 25 lutego 2011 r. Prezydent Miasta ustalił wobec M. F. i M. F., zobowiązanie w podatku od nieruchomości na rok 2011 w kwocie 137 zł. Podatek ustalono w związku z posiadanym przez małżonków nieruchomościami obejmującymi m.in. lokal mieszkalny nr 7 oraz garaż nr 3 zlokalizowane przy ul. [...] 2 w S. Opodatkowanie lokalu mieszkalnego nastąpiło według stawki właściwej dla budynków mieszkalnych lub ich części, określonej w art. 5 ust. 1 pkt 2 lit a ustawy z dnia o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. 2010 Nr 95, poz 613 dalej jako "U.p.o.l."). Opodatkowanie garażu na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 2 lit e U.p.o.l tj. według stawki właściwej dla budynków pozostałych.

Organ wyjaśnił, że nabycie lokalu jako lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość prowadzi do tego, że lokal taki staje się odrębnym przedmiotem opodatkowania i nie może być opodatkowany jak lokal mieszkalny jeśli posiada inne niż mieszkalne przeznaczenie. Tak też w przedmiotowej sprawie małżonkowie nabyli lokal niemieszkalny - garaż oznaczony numerem 3, położony w S. przy ul. [...] 2 w dniu 24 lutego 2004 r., tj. w czasie późniejszym niż mieszkanie, a wyodrębnienie tego lokalu wraz z udziałem w gruncie oraz założenie odrębnej ksiegi wieczystej czyni ten lokal odrębną, samodzielną nieruchomością.

W złożonym odwołaniu podatnicy wskazali na bezprawne podwyższenie wobec nich stawki podatku za garaż, który powinien być opodatkowany jednolitą stawką z art. 5 ust. 1 pkt 2 lit a U.p.o.l. wraz z lokalem mieszkalnym jako jego przynależność. W obszernym uzasadnieniu podatnicy podkreślili w szczególności, że wbrew twierdzeniom organu, garaż nie został zakupiony w dniu 24 lutego 2004 r., ale już dnia 29 grudnia 2001 r. jako część budynku "przynależna" do kupowanego wówczas mieszkania. Powołując się na treść swojego odwołania od decyzji dotyczących lat poprzednich, podatnicy stwierdzili, że organ bezpodstawnie wyprowadził i uzależnił stawkę podatku od wymogu "przynależności" garaży do lokali mieszkalnych. Zdaniem podatników to absurdalne pojęcie nie ma żadnego wpływu na dobór stawek podatkowych garaży, a mogłoby oznaczać jedynie uwarunkowanie, aby takie garaże były przyznawane tylko właścicielom mieszkań w danym budynku mieszkalnym.

Zobacz także
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00