Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 22 marca 2012 r., sygn. III SA/Gd 2/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Alina Dominiak Sędziowie: Sędzia WSA Felicja Kajut Sędzia WSA Jolanta Sudoł (spr.) Protokolant starszy sekretarz sądowy Anna Zegan po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 marca 2012 r. sprawy ze skargi J. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 4 listopada 2011 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Prezydenta Miasta z dnia 13 października 2011 r. nr [...].

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 13 października 2011 r. Prezydent Miasta, działając na podstawie art. 104 k.p.a. oraz art. 17 ust. 1 i ust. 5 pkt 1, art. 20 ust. 3, art. 23 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, odmówił J. G. świadczenia pielęgnacyjnego na męża - C. G.

W uzasadnieniu organ przytoczył treść art. 17 ust. 1 i ust. 5 ustawy o świadczeniach rodzinnych i stwierdził, że pomimo posiadania przez C. G. orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności organ odmawia przyznania świadczenia pielęgnacyjnego, ponieważ pozostaje on w związku małżeńskim.

J. G. złożyła odwołanie od tej decyzji wskazując, że od kilku lat sprawuje opiekę nad mężem, który wymaga pomocy w codziennych czynnościach. Od 2002 r. mąż ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. Podkreśliła, że jest zdolna do sprawowania opieki, co potwierdza zaświadczenie lekarskie i wywiad środowiskowy.

Po rozpatrzeniu odwołania, Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją z dnia 4 listopada 2011 r., nr [...] utrzymało w mocy decyzję organu pierwszej instancji.

Organ odwoławczy stwierdził, że rozstrzygnięcie Prezydenta Miasta - mimo błędnego uzasadnienia - nie narusza prawa.

Z akt sprawy wynika, że C. G. ur. 19 sierpnia 1931 r., orzeczeniem Powiatowego Zespołu d/s Orzekania o Niepełnosprawności w S. z dnia 29 sierpnia 2002 r. został zaliczony do znacznego stopnia niepełnosprawności na stałe ze wskazaniem na konieczność stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji. J. G. legitymuje się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Małżonkowie mają troje dzieci, dwie córki zamieszkują w S. Wnioskodawczyni pozostaje na utrzymaniu męża, nie pracuje, nie jest zarejestrowana w urzędzie pracy ani nie prowadzi działalności gospodarczej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00