Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 14 marca 2012 r., sygn. II SA/Gd 912/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Wanda Antończyk (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Jolanta Górska Sędzia WSA Mariola Jaroszewska Protokolant Starszy sekretarz sądowy Agnieszka Kowalczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 marca 2012 r. sprawy ze skargi W. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia 17 sierpnia 2011 r., nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie usunięcia odpadów oddala skargę
Uzasadnienie
II SA/ Gd. 912/11
UZASADNIENIE
Decyzją z dnia 20 czerwca 2011r. nr [...] Prezydent Miasta działając na podstawie art. 105 §1 kodeksu postępowania administracyjnego w związku z art. 34 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001r. o odpadach (t. j. Dz. U. nr 185, poz. 1243 ze zm.) umorzył w całości postępowanie administracyjne wszczęte z urzędu w dniu 24 listopada 2010r. w przedmiocie usunięcia nasypu z mas ziemnych, zlokalizowanych na działce nr [...] obr. [...] w S., przy ul. S.
W uzasadnieniu organ wskazał, że właścicielem ww. nieruchomości jest Miasto S., a działka nr [...] znajduje się w administrowaniu Zarządu Terenów Zieleni Miejskiej i Cmentarzy Komunalnych. Jest ona zlokalizowana na terenie, na którym obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego "[...]."(uchwała nr [...] Rady Miejskiej z dnia 28 grudnia 2005r., Dz. Urz. Woj. [...]) i posiada funkcję zieleni urządzonej z przebiegającym ciągiem pieszym. Działkę z nasypem ziemnym od zabudowanych nieruchomości jednorodzinnych zlokalizowanych przy ul. S. przedziela pas drogowy (działka nr [...]). Zapisy planu nie precyzują sposobu ukształtowania terenu miejskiego, a wykonanie nasypu, jak wskazano, na ww. działce nie wyklucza jej zagospodarowania zgodnego planem. W świetle przepisów ustawy Prawo budowlane przedmiotowy nasyp nie jest również budowlą ziemną, nie jest obiektem budowlanym i nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Z kolei administrator terenu wskazał na aspekt estetyczny nasypu, z uwagi na fakt, iż nie stanowi on obiektu trwale związanego z podłożem, a niewielkie wzniesienie z odpowiednim przeznaczeniem może urozmaicić konfigurację terenu.