Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 16 lutego 2012 r., sygn. III SA/Wa 1710/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Golat, Sędziowie Sędzia WSA Bożena Dziełak (sprawozdawca), Sędzia WSA Sylwester Golec, Protokolant st. sekr. sąd. Anna Kurdej, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 lutego 2012 r. sprawy ze skargi A. C. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] marca 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę

Uzasadnienie

Skarżący - A. C., 6 grudnia 2010 r. złożył wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie skutków zmiany interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

Przedstawił następujący stan faktyczny: w 2008 r. Skarżący rozważał zmianę formy prawnej działalności gospodarczej przez wniesienie prowadzonego jednoosobowego przedsiębiorstwa tytułem wkładu niepieniężnego do osobowej spółki prawa handlowego. Jednym ze składników majątkowych wykorzystywanych w działalności gospodarczej był zgłoszony do urzędu patentowego znak towarowy, w odniesieniu do którego na moment rozważania zmiany formy prawnej działalności nie zostało jeszcze nadane prawo ochronne. W związku z długotrwałym procesem rejestracji znaku towarowego, Skarżący rozważał wniesienie aportu przed rejestracją znaku oraz po uzyskaniu prawa ochronnego. W ramach pierwszego wariantu składnikiem aportowanego przedsiębiorstwa miało być zatem zbywalne i podlegające dziedziczeniu prawo ze zgłoszenia znaku towarowego. W ramach wariantu drugiego składnikiem przedsiębiorstwa byłoby prawo ochronne na znak towarowy nadane przez urząd patentowy.

Skarżący, 25 lipca 2008 r. złożył wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Opisał zdarzenie przyszłe, w którym jednym ze składników aportowanego przedsiębiorstwa będzie prawo ze zgłoszenia znaku towarowego, w odniesieniu do którego prawo ochronne zostanie udzielone przez urząd patentowy po przeprowadzeniu postępowania rejestracyjnego, to jest po wniesieniu aportu do spółki osobowej. Skarżący założył, że w związku z realizacją aportu, powstanie dodatnia wartość firmy. Zadał wówczas pytanie, czy po uzyskaniu przez spółkę osobową prawa ochronnego na znak towarowy, spółka ta będzie mogła uznać to prawo za wartość niematerialną i prawną podlegającą amortyzacji podatkowej? Zapytał także, w jaki sposób należy ustalić wartość początkową prawa ochronnego na znak towarowy, stanowiącą podstawę dokonywania odpisów amortyzacyjnych, przy założeniu, iż wartość przedmiotu aportu (przedsiębiorstwa) jest wyższa od wartości składników majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00