Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 15 lutego 2012 r., sygn. V SA/Wa 2338/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Barbara Mleczko-Jabłońska (spr.), Sędzia WSA - Irena Jakubiec-Kudiura, Sędzia NSA - Piotr Piszczek, Protokolant specjalista - Marcin Wacławek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 lutego 2012 r. sprawy ze skargi J.K. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] września 2011 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pieniężnego z tytułu pracy przymusowej; I. Uchyla zaskarżoną decyzję.

Uzasadnienie

J.K. zwrócił się do Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z wnioskiem o przyznanie uprawnienia do świadczenia pieniężnego przewidzianego w ustawie z dnia 31 maja 1996 r. o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich.

Uzasadniając wniosek wskazał, że [...] maja 1940 r. jego rodzice - G. i J.K. - oraz brat - W.K. - zostali wysiedleni z gospodarstwa rolnego w miejscowości K. i wraz z innymi mieszkańcami wsi osadzeni w obozie hitlerowskim w L.. Po kilku tygodniach pobytu w obozie, rodzice oraz brat skarżącego "wrócili bliżej swoich stron", tj. do W., gdzie zostali przymusowo zatrudnieni w niemieckim gospodarstwie rolnym w W. i tam też urodził się wnioskodawca. Następnie ojciec wnioskodawcy został wywieziony do pracy do B., a matka wraz z dziećmi skierowana do pracy przymusowej w niemieckim gospodarstwie w S.. Zaznaczył, że do K. a wrócili po zakończonej wojnie.

Decyzją z dnia [...] sierpnia 2011 r. nr [...] Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, na podstawie art. 2 pkt 2 i art. 4 ust. 1, 2 i 4 ustawy z dnia 31 maja 1996 r. o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich (Dz.U. nr 87, poz. 395 z późn. zm.) - dalej ustawa o świadczeniu pieniężnym, odmówił Janowi Kobusowi przyznania uprawnienia do świadczenia pieniężnego z tytułu deportacji do pracy przymusowej. W uzasadnieniu podjętej decyzji organ wskazał, że rodzice strony zostali wysiedleni w okresie okupacji z rodzinnej miejscowości w okolice K., a następnie wrócili w jej pobliże i tam wykonywali pracę, która nie miała charakteru przymusowego lecz związana była z koniecznością zdobycia środków utrzymania, a zatem fakt jej wykonywania nie uprawnia do otrzymania świadczenia pieniężnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00