Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 1 lutego 2012 r., sygn. III SA/Wa 1375/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Małgorzata Długosz-Szyjko, Sędziowie Sędzia WSA Bożena Dziełak (sprawozdawca), Sędzia WSA Marek Kraus, Protokolant referent stażysta Marika Krawczyńska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 1 lutego 2012 r. sprawy ze skargi K. S.A. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] stycznia 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) stwierdza, że uchylona interpretacja indywidualna nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz K. S.A. z siedzibą w W. kwotę 457 zł (słownie: czterysta pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Skarżąca - K. w W., 18 października 2010 r. złożyła wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

Przedstawiła następujące zdarzenie przyszłe: Skarżąca jest polskim rezydentem podatkowym. W 2009 r. została właścicielem pakietu akcji spółki publicznej z siedzibą w W., które objęła w zamian za aport w postaci pakietu udziałów innej spółki kapitałowej, objętych przez nią uprzednio również w formie aportu. Transakcje aportowe przyniosły przychód, który Skarżąca wykazała w sprawozdaniu finansowym za 2009r. Akcjonariuszem większościowym Skarżącej jest spółka kapitałowa z siedzibą w L.. W 2011r. spółka ta rozważa podjęcie na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy Skarżącej uchwały o wypłacie dywidendy w formie rzeczowej, tj. zamiast świadczenia pieniężnego, wspólnikowi wydane zostałyby ww. akcje spółki z W.. Obecnie spółka kapitałowa z siedzibą w L. posiada powyżej 10% akcji Skarżącej przez nieprzerwany okres dłuższy niż dwa lata i stan ten utrzyma się co najmniej do czasu podjęcia uchwały o wypłacie dywidendy i jej przekazania tejże spółce z L..

W związku z powyższym Skarżąca zadała pytanie, czy wypłata dywidendy w formie rzeczowej, w postaci przeniesienia własności akcji spółki z W. na spółkę kapitałową z siedzibą w L., nie powoduje po stronie podmiotu wypłacającego dywidendę (Skarżącej) powstania przychodu w rozumieniu ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654, ze zm.) - dalej: "u.p.d.o.p."?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00