Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 22 lutego 2012 r., sygn. I SA/Gl 992/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Ewa Madej (spr.), Sędzia NSA Eugeniusz Christ, Sędzia WSA Beata Kozicka, Protokolant Izabela Maj-Dziubańska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 lutego 2012 r. sprawy ze skargi W. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę

Uzasadnienie

1. Decyzją z dnia [...]r. nr [...] Dyrektor Izby Skarbowej w K., działając na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( t.j. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm., dalej: O.p.) oraz w związku z art. 45 ust. 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz.176 ze zm., dalej: u.p.d.o.f.), utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w Z. z dnia [...]r. nr [...], określającą W.S. zobowiązanie w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2004 r. w kwocie [...] zł.

1.2. W uzasadnieniu decyzji Dyrektor Izby Skarbowej w K. w pierwszej kolejności zwięźle przedstawił ustalony w sprawie stan faktyczny. Podatnik prowadził działalność w zakresie handlu paliwami i artykułami spożywczymi oraz przemysłowymi pod formą A. W podatnika przeprowadzono kontrolę w przedmiocie prawidłowości rozliczeń z budżetem w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2004 r., w wyniku której złożył on korektę zeznania. Następnie organ podatkowy pierwszej instancji, celem zbadania rzetelności dokonywanych przez podatnika transakcji, zwrócił się o przeprowadzenie czynności sprawdzających u jego kontrahentów. Przeprowadzone czynności sprawdzające w zakresie współpracy z B Sp. z o. o. oraz C, nie wykazały nieprawidłowości. W odniesieniu natomiast do D czynności sprawdzające nie doszły do skutku, z uwagi na odbywanie kary pozbawienia wolności przez wymienionego.

Następnie Dyrektor Izby Skarbowej w K. zaznaczył, że organ podatkowy wykorzystał w swym postępowaniu dokumenty zgromadzone w postępowaniu prowadzonym przez Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w K. w zakresie podatku VAT dotyczące S. Ł. - właściciela firmy D. W postępowaniu kontrolnym w dniu 18 października 2008 r. przesłuchany w charakterze strony S.Ł. wyjaśnił, że nie wystawiał w 2004 r. faktur sprzedaży, sygnował je jedynie własnym nazwiskiem oraz pieczątką swojej firmy. Organ odnotował przy tym, że z materiałów przekazanych organowi kontroli skarbowej przez Prokuraturę Rejonową w S. wynika, że przesłuchiwany S. Ł. zeznał m.in., że podpisywał jedynie dokumenty w postaci faktur i dowodów KP przy fikcyjnej sprzedaży, jak i fikcyjnych zakupach.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00