Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 15 lutego 2012 r., sygn. II SA/Gd 925/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Katarzyna Krzysztofowicz (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Dorota Jadwiszczok Sędzia NSA Jacek Hyla Protokolant Starszy sekretarz sądowy Agnieszka Kowalczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 lutego 2012 r. sprawy ze skargi J. L. na decyzję Kierownika [...] z dnia 28 września 2011 r., nr [...] w przedmiocie pozbawienia uprawnień kombatanckich 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Kierownika [...] z dnia 9 sierpnia 2011 r., nr [...]; 2. określa, że decyzje uchylone w punkcie pierwszym wyroku nie mogą być wykonane; 3. zasądza od Kierownika [...] na rzecz skarżącego J. L. kwotę 357 (trzysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 9 sierpnia 2011 roku, nr [[...]], wydaną na podstawie art. 25 ust. 2 pkt 1 lit. a w zw. z art. 21 ust. 2 pkt 4 lit. c ustawy z dnia 24 stycznia 1991 roku o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (tekst jednolity: Dz. U. z 2002 roku, nr 42, poz. 371 ze zm. - dalej jako ustawa), Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych pozbawił J. L. uprawnień kombatanckich.

W uzasadnieniu decyzji organ stwierdził, że uprawnienia kombatanckie strona uzyskała na podstawie decyzji Zarządu Wojewódzkiego Związku Bojowników o Wolność i Demokrację z tytułu udziału w walkach zbrojnych o utrwalanie władzy ludowej. Organ stwierdził także, iż informacja, że strona służyła w Korpusie Bezpieczeństwa Wewnętrznego znajduje się w punkcie 12. deklaracji członkowskiej ZBoWiD. Pismem z dnia 11 lipca 2011 roku Instytut Pamięci Narodowej poinformował, że [[...]] Pułk KBW, w którym służyła strona, według deklaracji samego zainteresowanego oraz dokumentów przesłanych przez IPN, w latach 1948-1960 brał udział w walkach z Narodowym Zjednoczeniem Wojskowym oraz Zrzeszeniem "Wolność i Niezawisłość". Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego organ ustalił, że strona, pełniąc służbę w [[...]] Pułku KBW, wykonywała zadania operacyjne związane z likwidacją ugrupowań mających na celu walkę o niepodległość i suwerenność Rzeczypospolitej Polskiej. Organ uznał, iż do ustalonych okoliczności ma zastosowanie art. 25 ust. 2 pkt 1 lit. a w zw. z art. 21 ust. 2 pkt 4 lit. c ustawy. Zwrot "zadania śledcze i operacyjne" zawarty w art. 21 ust. 2 pkt 4 lit. c ustawy należy interpretować rozdzielnie. Na podstawie tego przepisu pozbawia się uprawnień kombatanckich nie tylko osoby wykonujące zadania śledcze, ale i zadania operacyjne bezpośrednio związane ze zwalczaniem organizacji lub osób działających na rzez suwerenności i niepodległości RP. Fakt udziału, w ramach służby w Korpusie Bezpieczeństwa Wewnętrznego, w walkach z niepodległościowym podziemiem - nawet nie w pełni dobrowolny i mający miejsce ramach służby wojskowej - powoduje bowiem utratę uprawnień kombatanckich uzyskanych z tytułu utrwalania władzy ludowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00