Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 8 lutego 2012 r., sygn. II SA/Bd 1267/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Wiesław Czerwiński Sędziowie: Sędzia WSA Anna Klotz (spr.) Sędzia WSA Grażyna Malinowska-Wasik Protokolant Katarzyna Kloska po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 8 lutego 2012 r. przy udziale Prokuratora Prokuratury [...] w B. W. K. sprawy ze skargi J. M. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] września 2011 r. nr [...] w przedmiocie przyznania uprawnień kombatanckich oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] września 2011 r., nr [...], Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, na podstawie art. 127 § 3 i art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t. j.: Dz. U. z 2000 r., Nr 98, poz. 1071 ze zm.; powoływanej dalej jako "k.p.a.") oraz art. 1 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (t. j.: Dz. U. z 2002 r., Nr 42, poz. 371 ze zm.; powoływanej dalej jako "ustawa o kombatantach"), po ponownym rozpatrzeniu sprawy J. M. utrzymał w mocy decyzję własną z dnia [...] sierpnia 2011 r., nr [...], którą odmówiono w/w wnioskodawcy przyznania uprawnień kombatanckich.

W/w rozstrzygnięcie zostało wydane w następującym stanie faktycznym.

W dniu [...] sierpnia 2011 r. wpłynął do Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wniosek J. M. o przyznanie uprawnień kombatanckich określonych w ustawie o kombatantach. Wnioskodawca stwierdził, że w okresie od stycznia 1943 r. do końca 1945 r. współdziałał z oddziałem Armii Krajowej wykonując czynności kurierskie polegające na przenoszeniu rozkazów, żywności i amunicji, a także "stojąc na czatach" w czasie spotkań uczestników ruchu oporu. W okresie powojennym był wielokrotnie karany i represjonowany przez władze komunistyczne za swoją działalność w czasie wojny i poglądy polityczne, co trwało do czerwca 1986 r. Represje polegały na tym, iż w okresie aktywności zawodowej był wskutek nacisków ze strony lokalnych władz PZPR wielokrotnie zwalniany z zajmowanych stanowisk w zakładach pracy i nie otrzymywał przysługujących mu przydziałów mieszkaniowych. W załączonym do wniosku życiorysie wnioskodawca wskazał ponadto, że w 1964 r. postawiono mu zarzut "sabotażu", ponieważ złamało się kilka spośród wykonanych przez niego 200 sztuk drzewców do flag narodowych ZSRR, wywieszonych na trasie przejazdu ministra Zawadzkiego przez T. W okresie prowadzenia własnego zakładu stolarskiego (lata 1982-1986) natrafił natomiast na trudności przy zakupie materiałów, narzędzi i maszyn potrzebnych do produkcji, a także miały miejsce częste wizyty funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej w jego zakładzie, co związane było z zatrudnianiem przez niego osób związanych z "Solidarnością." J. M. podkreślił jednocześnie, że nigdy nie był aresztowany ani skazany wyrokiem sądowym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00