Orzeczenie
Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 18 stycznia 2012 r., sygn. I SA/Sz 820/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Nadzieja Karczmarczyk-Gawęcka, Sędziowie Sędzia WSA Kazimierz Maczewski (spr.),, Sędzia WSA Ewa Wojtysiak, Protokolant Anna Kalisiak, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 18 stycznia 2012 r. sprawy ze skargi Ł. P. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia 12 sierpnia 2011 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty podatku akcyzowego i podatku od towarów i usług oddala skargę
Uzasadnienie
Z akt podatkowych sprawy wynika, że w dniu [...] r. na podstawie zgłoszenia celnego nr [...] objęto procedurą dopuszczenia do wolnego obrotu samochód osobowy m-ki [....] , rok produkcji 1999, wyposażony w silnik o zapłonie iskrowym o pojemności skokowej 4.701 cm3, o nr nadwozia [...].
Po przeprowadzeniu postępowania celnego Naczelnik Urzędu Celnego w dniu [...]r. wydał decyzję nr [...], mocą której zaksięgował retrospektywnie kwotę długu celnego w wysokości [...]zł, stanowiącą różnicę pomiędzy prawnie należną kwotą długu celnego określonego w wysokości [...]zł a kwotą należności celnych wynikającą z ww. zgłoszenia celnego w wysokości [...] zł. Określenie prawnie należnej kwoty długu celnego w wysokości [...]zł było wynikiem ustalenia wartości celnej w wysokości [...]zł.
Wskutek wniesienia odwołania od ww. decyzji Dyrektor Izby Celnej wydał w dniu [...]r. postanowienie nr [...], w którym stwierdził, że odwołanie zostało wniesione z uchybieniem terminu do jego wniesienia.
Postanowieniem z dnia [...]r. Naczelnik Urzędu Celnego wszczął z urzędu postępowanie w sprawie określenia podstawy, wymiaru i poboru podatku akcyzowego oraz podatku od towarów i usług należnego z tytułu importu ww. pojazdu.
W odpowiedzi na pismo organu podatkowego wyznaczające Stronie siedmiodniowy termin do wypowiedzenia się w sprawie materiału dowodowego zgromadzonego w toku postępowania, swój udział w sprawie zgłosił pełnomocnik Strony i jednocześnie wystąpił z wnioskiem o zawieszenie postępowania do czasu rozstrzygnięcia wniosku o wznowienie postępowania celnego w sprawie zakończonej ww. decyzją z dnia [...]r. Postanowieniem z dnia [...]r. Naczelnik Urzędu Celnego odmówił zawieszenia postępowania stwierdzając, że rozpatrzenie wniosku o wznowienie postępowania w sprawie zakończonej ww. decyzją ostateczną nie stanowi zagadnienia wstępnego, które mogłoby stanowić podstawę do wnioskowanego zawieszenia postępowania podatkowego. Organ wyjaśnił, że do czasu rozstrzygnięcia wniosku w sprawie wznowienia postępowania w obiegu prawnym pozostaje decyzja z dnia [...]r., a wynikające z niej istotne dla sprawy podatkowej ustalenia w zakresie wartości celnej i prawnie należnej kwoty długu celnego są wiążące.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right