Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 27 stycznia 2012 r., sygn. II SA/Po 815/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Danuta Rzyminiak-Owczarczak Sędziowie Sędzia NSA Jolanta Szaniecka Sędzia WSA Maria Kwiecińska (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Ewa Wąsik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 stycznia 2012 r. sprawy ze skargi L. K. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] lipca 2011r. Nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania uprawnień do świadczenia pieniężnego; I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. przyznaje adwokatowi A. P. od Skarbu Państwa - Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu tytułem zwrotu kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej skarżącej z urzędu kwotę [...] zł ([...]), w tym [...] zł ([...]) tytułem podatku od towarów i usług, III. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] marca 2011 r. Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, działając na podstawie art. 1 ust. 1 i art. 4 ust. 1, 2 i 4 oraz art. 2 ustawy z dnia 31 maja 1996 r. o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich (Dz.U. z 1996 r. Nr 87, poz. 395 ze zm.), odmówił L. K. przyznania uprawnienia do świadczenia pieniężnego.

W uzasadnieniu organ wskazał, że z zebranego materiału dowodowego wynika, iż strona doznała we wnioskowanym okresie prześladowań, które nie są objęte przepisami powołanej ustawy. Stąd też uzasadniona była odmowa przyznania świadczenia, o którym mowa w tej ustawie.

Wnioskiem z dnia [...] kwietnia 2011 r., podpisanym przez L. K. i jej brata L. N. występującego w imieniu siostry, strona zwróciła się do organu o ponowne rozpatrzenie sprawy. We wniosku zostały opisane okoliczności dotyczące losów wojennych rodziny wnioskodawczyni, w tym świadczenia przez matkę i brata pracy na rzecz niemieckiego okupanta (w gospodarstwie niemieckiego rolnika znajdującym się w sąsiedniej wsi względem miejscowości, do której została wysiedlona jej rodzina, z wyjątkiem ojca przebywającego w obozie jenieckim).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00