Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 31 stycznia 2012 r., sygn. II SA/Ol 1032/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Janina Kosowska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Alicja Jaszczak-Sikora Sędzia WSA Adam Matuszak Protokolant st. sekretarz sądowy Jakub Borowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 31 stycznia 2012r. sprawy ze skargi I. R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego 1/ uchyla zaskarżoną decyzję, 2/ orzeka, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu.

Uzasadnienie

Z przekazanych Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Olsztynie akt sprawy wynika, że decyzją z dnia 26 sierpnia 2011 r. Inspektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Z., działająca w sprawie z upoważnienia Wójta Gminy Z., odmówiła Z.Z. przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością opieki nad mężem Z.Z.

W uzasadnieniu decyzji organ pierwszej instancji podał, że wnioskodawczyni oświadczyła, iż nie jest zarejestrowana w urzędzie pracy, nie ma ustalonego prawa do emerytury, renty, renty socjalnej, zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego ani świadczenia przedemerytalnego.

Wyjaśniła, że nie podejmuje pracy zawodowej z uwagi na konieczność opiekowania się niepełnosprawnym mężem, który wymaga pomocy przy wielu codziennych czynnościach np. przygotowanie posiłku czy mycie się. W toku postępowania wnioskodawczyni wyjaśniła ponadto, że pracowała zarobkowo w okresie od 11 maja 2009 r. do 24 czerwca 2009 r., lecz przerwała zatrudnienie, gdyż mąż nie radził sobie z opieką nad trzyletnią wówczas córką. Aktualnie małżonkowie wychowują jeszcze siedmiomiesięczne dziecko, a wnioskodawczyni nie podejmuje zatrudnienia, gdyż mąż nie daje sobie rady z dziećmi. Pracownik socjalny Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Z. potwierdził, że wnioskodawczyni opiekuje się mężem legitymującym się znacznym stopniem niepełnosprawności. Organ pierwszej instancji wywiódł jednakże, że faktycznym powodem, dla którego wnioskodawczyni pozostaje bez zatrudnienia jest konieczność opieki nad małymi dziećmi. Wobec powyższego, w stanie faktycznym sprawy nie zaistniał związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy zaniechaniem podjęcia przez nią zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej a koniecznością opieki nad mężem. Organ podkreślił, że nie poddaje w wątpliwość sprawowania przez wnioskodawczynię opieki również nad mężem. Stwierdził, że w sprawie zaistniała ponadto negatywna przesłanka przyznania świadczenia pielęgnacyjnego, określona w art. 17 ust. 5 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 992 ze zm.), gdyż osoba wymagająca opieki w pozostaje związku małżeńskim.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00