Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 31 stycznia 2012 r., sygn. II SA/Ol 674/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Janina Kosowska Sędziowie Sędzia WSA Alicja Jaszczak-Sikora Sędzia WSA Adam Matuszak (spr.) Protokolant st. sekretarz sądowy Jakub Borowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 31 stycznia 2012r. sprawy ze skargi K. N. na decyzję Wojewody z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie zameldowania oddala skargę

Uzasadnienie

W dniu "[...]" S. N. wystąpił do Prezydenta Miasta "[...]" z wnioskiem o zameldowanie na pobyt stały w lokalu położonym przy ul. "[...]" w "[...]". Uzasadniając swoje żądanie wnioskodawca wskazał, iż jest współnajemcą przedmiotowego lokalu, w związku z czym ma prawo do zameldowania w tymże lokalu. Ponadto wskazał, że uprzednio został wymeldowany w drodze postępowania administracyjnego wszczętego na wniosek byłej żony K. N., która nie zgadza się na jego obecność i meldunek w lokalu.

Decyzją z dnia "[...]", Nr "[...]", działający z upoważnienia Prezydenta - Naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w "[...]" orzekł o odmowie zameldowania S. N. w spornym lokalu. Jako podstawę prawną rozstrzygnięcia podał art. 47 ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 993 ze zm.) oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm., dalej jako: k.p.a.). W uzasadnieniu wskazano m.in., iż przeprowadzone przez organ w postępowaniu wyjaśniającym dowody bezspornie wykazały, że rzeczony lokal nie jest miejscem pobytu stałego S. N., a jedynie miejscem jego częstych wizyt. Organ meldunkowy wywiódł, iż częste pobyty wnioskodawcy w lokalu, bez jednoczesnego połączenia tych pobytów z noclegiem w lokalu nie mogą, w świetle przepisów art. 6 ust. 1 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych zostać uznane za pobyt stały stanowiący podstawę do zameldowania. Jednocześnie w swojej argumentacji organ wskazał, iż panujące w lokalu warunki i liczba zamieszkujących w nim osób powoduje brak obiektywnych możliwości stałego zamieszkiwania wnioskodawcy. Odnosząc się do definicji pobytu stałego wskazano, iż warunkiem zameldowania jest zamieszkiwanie w określonej miejscowości pod określonym adresem z zamiarem stałego przebywania. Oceniając występujące w sprawie okoliczności organ uznał, iż zamiar pobytu stałego S. N. w lokalu przy ul. "[...]" w "[...]" nie jest połączony z nieprzerwanym fizycznym przebywaniem w powyższym lokalu, co oznacza, iż przesłanki do zameldowania nie zostały spełnione.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00