Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 10 stycznia 2012 r., sygn. I SA/Gd 1161/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Sławomir Kozik (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Ewa Kwarcińska, Sędzia NSA Alicja Stępień, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Dorota Pellowska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 10 stycznia 2012 r. sprawy ze skargi J. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 15 września 2011 r., nr sygn. akt [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2011 rok oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 25 stycznia 2011 roku na mocy art. 5 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 roku o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2002 roku, nr 9, poz. 84 ze zm. - dalej "u.p.o.l"). Prezydent Miasta ustalił wobec T. G. i J. G., obowiązek zapłaty podatku od nieruchomości za 2011 rok. Opodatkowaniem objęto część budynku o powierzchni 51 m2 wykorzystywanego na prowadzenie działalności gospodarczej oraz 152 m2 powierzchni gruntów.

Pismem z dnia 9 lutego 2011 roku J. G. wniosła odwołanie od przedmiotowej decyzji. Odwołująca się wniosła o zwolnienie jej z obowiązku zapłaty podatku za 2011 rok. W uzasadnieniu wskazała, że lokal względem, którego ustalono obowiązek podatkowy okresowo zalewany był ściekami z kanalizacji sanitarnej i wodą opadową poprzez podsiąkanie, co doprowadziło do zniszczenia lokalu użytkowego i uniemożliwiło dalsze prowadzenie działalności gospodarczej.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją z dnia 15 września 2011 roku utrzymało w mocy zaskarżone rozstrzygnięcie organu I instancji. Uzasadniając swoje stanowisko organ odwoławczy wskazał, że odwołująca się wraz z mężem jest współwłaścicielem lokalu użytkowego o powierzchni 51 m2 położonego w S. przy ul. [...]oraz użytkownikiem wieczystym gruntu w udziale 13/100 części. W lokalu tym odwołująca się prowadzi działalność gospodarczą. Organ odwoławczy w decyzji wskazał, że podstawa opodatkowania została w przedmiotowej sprawie zastosowana w prawidłowym wymiarze, albowiem mając na uwadze posiadany przez odwołującą się oraz jej małżonka tytuł prawny do nieruchomości zobowiązani są oni do zapłaty podatku od nieruchomości na mocy art. 3 ust. 1 pkt 3 u.p.o.l, z tym jednak zastrzeżeniem, iż w przypadku opodatkowania części gruntu w związku z faktem istnienia współwłasności właściwą podstawą prawną dla opodatkowania jest art. 3 ust. 4 przywołanej powyżej ustawy. Samorządowe Kolegium Odwoławcze wskazało na zasadność i prawidłowość zastosowania w przedmiotowej sprawie przez organ I instancji wysokości rocznych stawek podatku od nieruchomości oraz zwolnień obowiązujących w tym podatku na obszarze miasta Sopotu, które wynikają z uchwały XLII/536/2010 Rady Miasta Sopotu z dnia 5 listopada 2010 roku. Organ odwoławczy odniósł się do zarzutów podniesionych w odwołaniu, wskazując, że zarówno przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych jak i przywołana powyżej uchwała Rady Miasta nie przewidują zwolnienia z podatku w oparciu o przyczyny podniesione w odwołaniu.

Zobacz także
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00