Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 19 stycznia 2012 r., sygn. II SA/Bk 842/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Elżbieta Trykoszko, Sędziowie sędzia NSA Stanisław Prutis (spr.),, sędzia WSA Małgorzata Roleder, Protokolant Anna Makal, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 19 stycznia 2012 r. sprawy ze skargi M. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia [...] września 2011 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Skarga została wywiedziona w następujących okolicznościach.

Wnioskiem z dnia 22 lipca 2011 r. M. S. wystąpiła do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Cz. o ustalenia prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad babcią - M. S.

Decyzją z dnia [...] sierpnia 2011 r. nr [...] Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Cz., działający z upoważnienia Wójta Cz., odmówił przyznania wnioskowanego świadczenia. W uzasadnieniu podano, że w przedmiotowej sprawie obowiązkiem alimentacyjnym w stosunku do M. S. obciążeni są w pierwszej kolejności jej zstępni, tj. córki i syn.

Od decyzji tej odwołała się M. S. i podniosła, że babcia jest w podeszłym wieku, choruje i wymaga opieki. Syn pracuje, córki są na emeryturze i rencie. W tych okolicznościach wniosła o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w B. decyzją z dnia [...] września 2011 r. nr [...], na podstawie art. art. 138 § 1 pkt 1 i art. 17 pkt 1 kpa oraz art. 17 ust. 1 i ust. 1a ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. nr 139, poz. 992 ze zm.), utrzymało w mocy rozstrzygnięcie I - instancyjne. W uzasadnieniu podano, że do wniosku o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego wnioskodawczyni załączyła: 1) dowód w postaci orzeczenia o stopniu niepełnosprawności z dnia [...] listopada 2010 r. znak: [...] z którego wynika, że M. S. została zaliczona do znacznego stopnia niepełnosprawności na stałe, 2) odpis skrócony aktu zgonu A. S., potwierdzający, że osoba wymagająca opieki jest wdową, 3) kserokopię swojego dowodu osobistego i M. S., które potwierdzają, że jest wnuczką osoby wymagającej opieki. Wnioskodawczyni złożyła oświadczenie, że nie posiada stałego dochodu, nie pracuje, jest bezrobotną zarejestrowaną w Powiatowym Urzędzie Pracy, nie pobiera świadczeń emerytalnych ani rentowych z ZUS lub KRUS, nie prowadzi działalności gospodarczej, nikt z rodziny nie ubiegał się o świadczenie pielęgnacyjne z tytułu opieki nad babcią. Dzieci osoby wymagającej opieki złożyły następujące oświadczenia: 1) M. B., legitymująca się orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności z dnia [...] marca 2011 r., którym została zaliczona do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności - że jest w wieku emerytalnym, choruje i w związku z tym nie jest w stanie opiekować się matką, 2) T. W., legitymująca się orzeczeniem z dnia [...] lipca 2009 r., którym została zaliczona do znacznego stopnia niepełnosprawności, orzeczenie wydane do dnia 31 lipca 2012 r. - że jest w wieku emerytalnym porusza się na wózku inwalidzkim i nie jest w stanie opiekować się matką, 3) A. S. - że pracuje zawodowo w B. i nie może opiekować się matką zamieszkałą w O.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00