Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 15 grudnia 2011 r., sygn. I SA/Wr 1459/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Halina Betta (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Borońska, Sędzia WSA Ewa Kamieniecka, Protokolant Katarzyna Wilczek, po rozpoznaniu w dniu 15 grudnia 2011 r. w Wydziale I sprawy ze skargi W. P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji dotyczącej podatku od spadków i darowizn I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ja decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia [...] r., [...]; II. orzeka, że uchylone decyzje nie podlegają wykonaniu; III. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej we W. na rzecz strony skarżącej kwotę 457 (słownie: czterysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi W. P. (dalej: podatniczki, strony skarżącej) jest wskazana w sentencji decyzja Dyrektora Izby Skarbowej we W., utrzymująca w mocy decyzję tego organu z dnia [...] r., nr [...], którą odmówiono stwierdzenia nieważności ostatecznej decyzji Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia [...] r., nr [...], utrzymującej w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w J. z [...]r., nr [...] w przedmiocie ustalenia zobowiązania w podatku od spadku i darowizn z tytułu darowizny środków pieniężnych.

Zaskarżone rozstrzygnięcie wydane zostało w oparciu o następujący stan faktyczny i prawny sprawy.

Podatniczka złożyła zeznanie podatkowe o nabyciu rzeczy i praw majątkowych, w którym wykazała otrzymaną w dniu 29 października 2008 r. darowiznę od córki w postaci środków pieniężnych w wysokości [...] zł. Czynność ta stała się podstawą wszczęcia postępowania podatkowego, w wyniku którego Naczelnik Urzędu Skarbowego w W. ustalił stronie zobowiązanie w podatku od spadków i darowizn zobowiązanie w wysokości [...] zł.

Po rozpoznaniu odwołania, Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy decyzję organu I instancji. Wskazał, że wprowadzony nowelizacją do ustawy o podatku od spadków i darowizn przepis art. 4a ustala krąg osób uprawnionych do zwolnienia z tego podatku i bez wątpienia do kręgu tego należy również podatniczka, będąca matką darczyńcy. Zwrócił uwagę, iż ustawodawca jednak uzależnia skorzystanie ze zwolnienia od zgłoszenia nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego oraz od stosownego udokumentowania tego nabycia. W przypadku otrzymania środków pieniężnych, winien to być dowód ich przekazania na rachunek bankowy nabywcy, jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekaz pocztowy. Zdaniem organu podatkowego, przedłożone dowody wpłat własnych na rachunek bankowy podatniczki nie można było utożsamiać z dowodami przekazania na rachunek nabywcy, o którym mowa w art. 4a ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 ze zm. - dalej: u.p.s.d.), w brzmieniu obowiązującym w dacie dokonania darowizny. Dyrektor Izby Skarbowej podkreślił, że każde zwolnienie, jako wyjątek od ogólnej zasady powszechności opodatkowania i równego traktowania wobec prawa, musi być stosowane ściśle, to jest z wyłączeniem wykładni rozszerzającej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00