Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 14 grudnia 2011 r., sygn. IV SA/Wa 1591/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tomasz Wykowski, Sędziowie Sędzia WSA Łukasz Krzycki, Sędzia WSA Agnieszka Wójcik (spr.), Protokolant sekr. sąd. Marek Lubasiński, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 grudnia 2011 r. sprawy ze skargi M. M. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] sierpnia 2011 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zmiany nazwiska 1. uchyla zaskarżoną decyzję i utrzymaną nią w mocy decyzję Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego m. W. z dnia [...] lutego 2011 roku nr [...]; 2. zasądza od Wojewody [...] na rzecz skarżącej M. M. kwotę 100 (sto) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] sierpnia 2011 r. Nr [...] Wojewoda [...], działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. - Kodeks postępowania administracyjnego w związku z art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 17 października 2008r. o zmianie imienia i nazwiska (Dz.U. z 2008 r. nr 220, poz. 1414) po rozpatrzeniu odwołania od decyzji Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego m. W. z dnia [...] lutego 2011r., nr [...] orzekającej o odmowie zmiany noszonego przez skarżącą nazwiska "M." na nazwisko "K." utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.

W uzasadnieniu przedstawiając stan faktyczny i prawny sprawy organ wskazał, iż w dniu 25 stycznia 2011 r. do Urzędu Stanu Cywilnego m. W. wpłynął wniosek M. M. o zmianę nazwiska noszonego przez nią po zawarciu związku małżeńskiego, tj. nazwiska "M." na nazwisko "K.". W przedmiotowym wniosku M. M. wyjaśniła, że nazwisko "K." składa się z pierwszego członu będącego jej nazwiskiem panieńskim, tj. "K." oraz z drugiego członu będącego tradycyjną (historyczną) formą nazwiska męża przyjmowany w Polsce przez mężatki, tj. "M.". Ponadto Wnioskodawczyni poinformowała, że nazwiska "K." używa zarówno na co dzień, jak i w życiu zawodowym. Na potwierdzenie swoich oświadczeń dołączyła do akt sprawy kopie dokumentów, z których wynika, że posługuje się nazwiskiem "K." jako autorka wielu publikacji. Ponadto wnioskodawczyni przedstawiła odpis skrócony aktu małżeństwa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00