Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 13 grudnia 2011 r., sygn. III SA/Wa 824/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Bożena Dziełak (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Alojzy Skrodzki, Sędzia WSA Maciej Kurasz, Protokolant specjalista Alicja Bogusz, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 listopada 2011 r. sprawy ze skargi E. sp. z o. o. sp. k. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] listopada 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną w części uznającej za nieprawidłowe stanowisko E. sp. z o. o. sp. k. z siedzibą w W. w zakresie opodatkowania sprzedaży hali produkcyjnej i innych naniesień wraz z prawem użytkowania wieczystego gruntu w części dotyczącej tej hali, 2) stwierdza, że interpretacja wskazana w pkt 1 nie podlega wykonaniu w części, w jakiej została uchylona, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz E. sp. z o. o. sp. k. z siedzibą w W. kwotę 457 zł (słownie: czterysta pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego

Uzasadnienie

Skarżąca - E. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa w W., 10 sierpnia 2010 r. złożyła wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku od towarów i usług.

Przedstawiła następujące zdarzenie przyszłe: Skarżąca jest użytkownikiem wieczystym nieruchomości, na której posadowione są budynek trafostacji, budynek magazynowy, hala produkcyjna i inne naniesienia (nawierzchnie: betonowa; z płyt Yumbo i z kostki polbruk; ogrodzenie z siatki wysokiej; słupy oświetleniowe i brama wjazdowa). Dnia 3 listopada 2009 r. nieruchomość ta wraz z naniesieniami tytułem aportu została wniesiona do Skarżącej przez jej udziałowca (E. sp. z o.o.). Aport tej nieruchomości podlegał zwolnieniu z podatku od towarów i usług, był natomiast opodatkowany podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Prawo użytkowania nieruchomości wraz z naniesieniami E. sp. z o.o. nabyła 25 września 2007 r. Transakcję uznano za zwolnioną z podatku od towarów i usług, a zatem strony zapłaciły podatek od czynności cywilnoprawnych. Sprzedawca wystawił fakturę VAT. Umowa sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu z 25 września 2007 r. oraz dokumentująca sprzedaż faktura VAT nie obejmowały hali produkcyjnej posadowionej na tym gruncie (hala zaklasyfikowana została jako ruchomość i była przedmiotem leasingu). W styczniu 2008 r. E. sp. z o.o. (leasingobiorca) przedterminowo rozwiązała umowę leasingu i halę produkcyjną wykupiła na własność.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00