Wyrok WSA w Warszawie z dnia 8 grudnia 2011 r., sygn. II SA/Wa 2152/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Jacek Fronczyk Sędzia WSA Iwona Dąbrowska (spr.) Sędzia WSA Joanna Kube Protokolant Referent - stażysta Marcin Borkowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 grudnia 2011 r. sprawy ze skargi J. R. na decyzję Szefa Służby Celnej z dnia [...] lipca 2011 r. nr [...] w przedmiocie mianowania na stopień służbowy w korpusie aspirantów Służby Celnej 1. stwierdza nieważność zaskarżonej decyzji 2. zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości
Uzasadnienie
W dniu [...] listopada 2009 r. Dyrektor Izby Celnej w [...] , działając na podstawie art. 223 ust. 1 i 4 oraz art. 115 ust. 1 pkt 3 lit. c ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej (Dz. U. Nr 168, poz. 1323 ze zm.), mianował J.R., z dniem [...] listopada 2009 r. na stopień służbowy starszego aspiranta celnego w korpusie aspirantów Służby Celnej.
Pismem z dnia 6 grudnia 2010 r. J.R. złożył odwołanie od ww. aktu, domagając się mianowania go na stopień komisarza celnego w korpusie oficerów młodszych Służby Celnej, z zachowaniem dwuletniego okresu odbycia szkolenia oficerskiego, o którym mowa w art. 223 ust. 9 ustawy o Służbie Celnej, od dnia doręczenia decyzji o zmianie mianowania na nowy stopień.
Szef Służby Celnej decyzją z dnia [...] lipca 2011 r. nr [...], działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 kpa, po rozpoznaniu odwołania J.R., utrzymał zaskarżoną decyzję w mocy w zakresie określenia korpusu.
W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy wskazał, że skoro organ I instancji nie pouczył strony o sposobie zaskarżenia niniejszego aktu to należy przyjąć, że wszelkie wady w zakresie braku lub nieprawidłowego pouczenia o środkach odwoławczych nie mogą z woli ustawodawcy jej szkodzić. Podał, że w przypadku, gdy organ błędnie pouczył stronę, że od decyzji nie służy odwołanie, czy też w ogóle tego nie uczynił i strona nie wniosła odwołania, może skutecznie dopełnić aktu wniesienia odwołania w każdej chwili, gdyż nie utraciła prawa do dopełnienia tej czynności w myśl wyraźnego przepisu prawa. W takich przypadkach 14 dniowy termin na wniesienie odwołania na tę decyzję nie biegnie i przyjmuje się, że gdy strona złoży odwołanie to wnosi je skutecznie, nawet jeżeli uchybiła terminowi.