Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 14 grudnia 2011 r., sygn. II SA/Sz 1106/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Iwona Tomaszewska (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Maria Mysiak,, Sędzia NSA Danuta Strzelecka-Kuligowska, Protokolant Joanna Białas-Gołąb, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 14 grudnia 2011r. przy udziale Prokuratora Prokuratury Apelacyjnej w Szczecinie Barbary Rzuchowskiej sprawy ze skargi M. S. A. na decyzję Wojewody z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zobowiązania cudzoziemca do opuszczenia terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oddala skargę

Uzasadnienie

Komendant Placówki Straży Granicznej w D. decyzją z dnia [...]r., Nr [...], na podstawie art. 97 ust. 1 i 3, w związku z art. 88 ust. 1 pkt 2 i art. 98 ust. 1 ustawy z dnia 13 czerwca 2003r. o cudzoziemcach (Dz.U. z 2006r., Nr 234, poz. 1694 ze zm.) - zobowiązał A. M. S. do opuszczenia terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w terminie do dnia [...]r. i nadał decyzji rygor natychmiastowej wykonalności.

Organ I instancji w uzasadnieniu decyzji wskazał, że w dniu[...] . funkcjonariusze Placówki SG w D. przeprowadzili w firmie "R." R. w K. kontrolę legalności wykonywania pracy przez cudzoziemców, prowadzenia działalności gospodarczej przez cudzoziemców, powierzania pracy cudzoziemcom. Kontrolę przeprowadzono w obecności właściciela firmy A. N. D. W trakcie kontroli zastano i wylegitymowano pracującego w tej firmie obywatela S. A.M. S.

W dniu [...] r. A. N. D. przedstawiony został protokół z kontroli. Właściciel firmy odmówił podpisania protokołu i skorzystał z prawa do wniesienia zastrzeżeń, które w ocenie organu nie miały wpływu na ustalenia podczas kontroli.

W czasie kontroli funkcjonariusze SG stwierdzili, że A.M. S. wykonywał pracę od dnia [...] do dnia kontroli z niższym wynagrodzeniem niż określone w zezwoleniu na pracę oraz w przedłużeniu zezwolenia na pracę. Wykonywał zatem świadomie pracę na innych warunkach niż określone w zezwoleniu. Wobec powyższych faktów organ I instancji stwierdził, że cudzoziemiec nielegalnie wykonywał pracę na terytorium RP w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2008r., Nr 69, poz. 415 ze zm.). Zostały zatem spełnione przesłanki określone w art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o cudzoziemcach (Dz.U. z 2006 r., Nr 23, poz. 1694 ze zm.) do wydalenia z terytorium R.P.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00