Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 1 grudnia 2011 r., sygn. II SA/Sz 864/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Arkadiusz Windak, Sędziowie Sędzia WSA Maria Mysiak, Sędzia NSA Mirosława Włodarczak-Siuda (spr.), Protokolant Małgorzata Płocharska-Małys, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 1 grudnia 2011 r. sprawy ze skargi P. J. na czynność Prezydenta Miasta z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie zwrotu części opłat za wydanie kart pojazdów I. stwierdza bezskuteczność zaskarżonej czynności, II. oddala skargę w pozostałym zakresie, III. zasądza od Prezydenta Miasta na rzecz skarżącego P. J. kwotę [...] złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia [...] r. P. J. zwrócił się do Prezydenta Miasta z wnioskiem o stwierdzenie uprawnienia do otrzymania zwrotu części opłat za wydanie kart pojazdów oraz zwrot kwoty [...] zł tytułem nienależnie pobranej części opłaty za wydanie kart [...] pojazdów.

Pismem z dnia [...] r., znak [...] organ odmówił dokonania na rzecz wnioskodawcy zwrotu nadpłaty wskazując, iż przedmiotowe opłaty zostały pobrane w oparciu o art. 77 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 108 poz. 908 ze zm.) a jej wysokość została ustalona w oparciu o § 1 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 28 lipca 2003 r. w sprawie wysokości opłat za kartę pojazdu (Dz. U. Nr 137, poz. 1310). Dodatkowo organ uzasadniając swoje stanowisko wskazał, że Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 17 stycznia 2006 r. (sygn. akt U 6/04 OTK -A 2006/1/3) odroczył termin utraty mocy obowiązującej przepisu § 1 ust. 1 wymienionego rozporządzenia do dnia 1 maja 2006 r., sankcjonując w ten sposób działania organów administracji podejmowane na podstawie w/w przepisu. W związku z powyższym organ uznał, że brak jest możliwości zwrotu opłaty uiszczonej w dniu rejestracji pojazdów.

Pismem z dnia [...] r. działający w imieniu P. J. pełnomocnik wezwał Prezydenta Miasta do usunięcia naruszenia prawa poprzez stwierdzenie uprawnienia do otrzymania zwrotu części opłaty za wydanie [...] kart pojazdów zarejestrowanych w okresie od [...] r. do [...] r. oraz do zwrotu kwoty [...] zł tytułem nienależnie pobranej części opłat za wydanie [...] kart pojazdów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00