Orzeczenie
Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 1 grudnia 2011 r., sygn. I SA/Po 665/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Karol Pawlicki Sędziowie Sędzia NSA Jerzy Małecki Sędzia WSA Dominik Mączyński (spr.) Protokolant st.sekr. sąd. Paulina Budzyńska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 listopada 2011r. sprawy ze skargi J.F. na interpretację indywidualną Ministra Finansów działającego przez organ upoważniony Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę
Uzasadnienie
W dniu 10 maja 2010 r. J. F. wystąpił, na podstawie art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) do Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu - upoważnionego przez Ministra Finansów do wydawania w jego imieniu interpretacji indywidualnych, z wnioskiem o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług.
Zainteresowany przedstawił wskazanemu organowi podatkowemu następujące zdarzenie przyszłe, które Sąd orzekający w niniejszej sprawie przyjął jako podstawę faktyczną rozstrzygnięcia.
Wnioskodawca wraz z małżonką jest współwłaścicielem gospodarstwa rolnego o powierzchni ... ha w miejscowości K. w gminie R.. Zainteresowany oraz małżonka są rolnikami ryczałtowymi. Ziemie zakupili od upadającej Spółdzielni ... w R. w roku 1993. Aktualnie zainteresowany wraz z małżonką prowadzą produkcję rolno-sadowniczą.
Wnioskodawca oraz jego małżonka otrzymują stały dochód w postaci wynagrodzenia otrzymywanego z zakładów pracy, w których są zatrudnieni. Posiadane gospodarstwo jest źródłem dodatkowych dochodów dla rodziny. Ziemia sąsiadująca z gospodarstwem została w ostatnich latach przekształcona w działki budowlane, skutkiem czego powstało wiele nowych domów. Prowadzenie produkcji w bezpośrednim sąsiedztwie nowopowstałych zabudowań jest bardzo utrudnione, a wręcz niekorzystne dla tych mieszkańców. Nowoczesna produkcja rolnicza wymaga stosowania wielu zabiegów ochrony roślin, a stosowanie ich w tym gospodarstwie jest niemożliwe w bliskości mieszkających ludzi. Produkcja rolnicza oraz sadownicza w ostatnich latach przestała być dochodowa. Nie widząc możliwości dalszego rozwoju gospodarstwa, wnioskodawca zdecydował, by z części powierzchni wydzielić działki pod zabudowę mieszkaniową.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right