Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 9 grudnia 2011 r., sygn. II SA/Po 1000/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Drzazga Sędziowie Sędzia NSA Jolanta Szaniecka Sędzia WSA Edyta Podrazik (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Ewa Wąsik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 09 grudnia 2011 r. sprawy ze skargi J. K. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] sierpnia 2011 r. Nr [...] w przedmiocie pozbawienia uprawnień kombatanckich; I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] lipca 2011r. Nr [...], II. zasądza od Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych na rzecz skarżącego kwotę 100,- zł (sto złotych) tytułem zwrotu kosztów sądowych, III. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana.

Uzasadnienie

Decyzją nr [...] z dnia [...] lipca 2011 roku Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych na podstawie art. 25 ust. 2 pkt 1 lit. a w zw. z art. 21 ust. 2 pkt 4 lit. c ustawy z dnia 24 stycznia 1991 roku o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych z okresu powojennego (Dz. U. Nr 17 poz. 75) pozbawił J. K. uprawnień kombatanckich, przyznanych mu orzeczeniem Związku Bojowników o Wolność i Demokracje z dnia [...] maja 1985 roku z tytułu udziału w walkach zbrojnych z bandami od maja 1945 roku do lipca 1947 roku.

W uzasadnieniu organ wyjaśnił, iż J. K. uzyskał uprawnienia z tytułu udziału w walkach zbrojnych z bandami, pełniąc służbę w 5 pułku Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Nie ulega więc wątpliwości, iż J. K. nabył uprawnienia kombatanckie w związku z utrwalaniem władzy ludowej. Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego został przy tym zaliczony do aparatu bezpieczeństwa publicznego poza strukturami Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. Z pisma Instytutu Pamięci Narodowej z dnia [...] maja 2011 roku wynika z kolei, iż skarżący podczas służby w Korpusie Bezpieczeństwa Wewnętrznego brał udział w walkach z oddziałami podziemia niepodległościowego, m.in. z Narodowymi Siłami Zbrojnymi, Armią Krajową oraz Zrzeszeniem "Wolność i Niezawisłość". Pełniąc służbę w tej jednostce brał więc udział w zwalczaniu organizacji i osób działających na rzecz suwerenności i niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00